Milli Kültürümüzde Güreş Neden Önemlidir

Dünya üzerinde yaşamlarını sürdüren insan topluluklarını bir millet haline getiren, onlara kimlik kazandıran bazı özellikler vardır. Bu özellikler, dünyanın her yerinde çeşitlilik göstermekte olduğu için dünya üzerinde birçok farklı millet bulunmaktadır. Spor anlayışları, din, manevi değerler gibi şeyler milli kültürümüzü oluşturan değerlerdir. Spor dalları arasından güreş de uzun yıllar boyunca olduğu gibi günümüzde de Türk insanı tarafından sevilerek yapılmaktadır. Bizlerin geçmişimizden günümüze bu konuda sahip olduğumuz başarı, güreşi bizlerin milli kültürünün bir parçası haline getirmeyi başarmıştır.

Güreş, Türk atalarımızdan bizlere kalan bir değerdir. Bu nedenden dolayı da birçok Türk insanı güreş konusunda başarılı olmuştur. Türkler, hayatlarının her döneminde tarım vb. faaliyetlerle uğraştıkları için bedenleri de aktif olmuştur. Bu nedenle Türk ırkının vücut yapısı da kuvvetli bir yapıdadır. Türk insanı, bu kuvvetli yapısını güreş müsabakalarında değerlendirmiştir ve bu alanda birçok başarıya imza atmış sporcularımız bulunmaktadır.

Güreş, bizlere bir ata yadigarı olmasından dolayı korunması ve muhafaza edilerek gelecek nesillere aktarılması gereken bir spordur. Dünyada, Türk milletinin en çok madalya kazandığı alanlardan bir tanesi de güreş sporu olmuştur. Dünya çapındaki müsabakaların yanı sıra her yıl ülkemizde de çeşitli güreş etkinlikleri düzenlenir. Bu sebeplerden dolayı güreş, bizlerin çok önem verdiği bir spor dalı olduğu için milli kültürümüzün de bir parçası haline gelmiş ve bizi biz yapan değerlerden bir tanesi olmaya başlamıştır. Bu nedenle kültürümüzde önem taşımaktadır.

Milli Kültürümüzde Güreş Neden Önemlidir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Donte

    It’s much easier to unsnrdtaed when you put it that way!

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.