Milli Mücadeleye Hazırlık Döneminde Yapılanlar

Osmanlı Devleti, devlet içerisinde yaşanan çeşitli gelişmeler nedeniyle zaman içerisinde bozulmaya başlayan bir sisteme sahip olmuştur. Özellikle eğitim konusunda yeterli çalışmaların yapılmaması nedeni ile Osmanlı insanı bilinçsiz kalmış ve bununla birlikte ehil olması gereken insanların olması gereken yerlere rüşvet ve iltimas yollarıyla insanlar atanmaya başlamıştır. Bu durum, zaman içerisinde Osmanlının çökmesine ve Milli Mücadelenin başlamasına yol açmıştır.

Milli Mücadele, Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkmasıyla başlayan ve sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasına kadar geçen süre zarfına denilmektedir. Bu dönemde Osmanlı halkı, Osmanlı hükümetinin kendi haklarını ve toprak bütünlüklerini koruyacak kudreti olmadığını anlamış ve düşmanı yurttan atmak adına sivil bir savaş başlatmışlardır.

Milli Mücadele, aslında ülkeyi işgal eden düşman devletlere karşı başlatılmış bir mücadele olsa da Osmanlı hükümeti tarafından da tepki toplaması nedeniyle aynı zamanda Osmanlı’ya karşı yapılan bir ayaklanma, mücadele olduğu da söylenebilmektedir. Bu dönemde Mustafa Kemal, öncelikle Samsun’a gitmiş ve buradaki durumu analiz ederek ülkenin dört bir yanındaki askerlere telgraflar yollamış ve kurtuluşun yolunun ancak milletin azminden ve mücadelesinden geçeceğini bildirmiştir.

Milli Mücadele döneminde, düşmanı yurttan atmanın ne şekilde olacağını belirlemek ve halka duyurmak için Havza ve Amasya genelgeleri, Erzurum Kongresi ve sonrasında yapılan Sivas Kongresi düzenlenmiştir. Buralarda, Osmanlı hükümetinden bağımsız bir biçimde hareket edilmiş ve Milli Mücadele başlamıştır.

Milli Mücadeleye Hazırlık Döneminde Yapılanlar Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.