Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

2015-2016 Eğitim Öğretim yılının en revaçta birimlerinden biri olan Mimarlık ve Tasarım bölümü, her binanın iç tasarımı, dış tasarımı isteğe bağlı olarak imkânlara göre plan ve projelerinin hazırlanması ve dâhilinde yapımının denetlenmesi konusunda araştırma yapan bir birimdir. Bu birimin amacı, bu çalışmaları yapabilecek insan yetiştirmektir.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi İş Olanakları ve Geleceği

Bu bölümden mezun olan bir birey, Bayındırlık ve İskân, Belediyelerde, Ulaştırma Bakanlıklarında ve eğer isterlerse kendi ofis veya bürolarını açarak bireysel veya takım halinde de çalışabilirler. Mimarlık serbest çalışmaya elverişli bir meslek olduğu için rahatlıkla iş bulabilirler. Yeni mezun olan bir birey 1-2 sene stajlık veya çıraklık yaparak işi öğrendikten sonra kendi iş yerlerini açabilirler. İsterlerse hayat boyu kendi işlerini yapabilirler. İsterlerse devlete ait kurumlarda da çalışabilirler.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Bu birimi bitiren öğrenciler devlete ait kurumlarda çalışabileceğiniz söylemiştik. Aldıkları ücret kıdeme göre farklılık göstermektedir. Bayındırlık bakanlığında çalışan bir mimar 2000 TL ve üzeri maaş alabilirler. Belediyelerde, Ulaştırma bakanlığında da bu alınan aylık ücrette pek farklılık olmaz. Ama kendi bürolarını açıp bireysel çalıştıkları takdirde alacakları para maaş olarak nitelendirilemez. İş bitimi veya işe başlamadan da alınabilir. Bu ücretler sizin kendinizi ne kadar çok geliştirdiğinize göre değişiklik gösterir. Tanınan bir mimarsanız yapacağınız işin çeşitliliğine göre bir fiyat gösterebilirsiniz. Yaklaşık yıllık kazancınız 100.000 TL’nin üstünde de olabilir altında da olabilir.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesini Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.