Moda Tasarımı Bölümü

Moda Tasarımı Bölümü Amacı; Tekstil alanı ülkemizde gün geçtikçe daha da önemli bir hale gelen bir alan olmaktadır. Bu bölümde de tekstil ürünlerini tasarlayabilen, üreten ve bu ürünlerin pazarlanmasını sağlayabilen insan gücü yetiştirilmektedir.

Moda Tasarımı Bölümü Dersleri; Bu bölüm 4 yıllık lisans programıdır. Bu bölümü okuyan öğrencilere yeni tekstil ürünlerinin üretilmesi hakkında eğitimler verilir. Moda tasarımı öğrencileri bu öğretim yılları süresince moda ve tekstil endüstrisine giriş, renk teorisi ve teknikleri, moda pazarlama ilkeleri, moda grafiği, materyal teknolojisi, kalıp ve giysi yapım teknikleri, moda tarihi, moda trendleri inceleme gibi dersleri almaktadırlar.

Moda tasarımı bölümü okumak isteyen kişiler öncelikle giyim yani tekstil alanı ile yakından ilgili olmalıdır. Ayrıca iletişim gücü olumlu olmalı ve sürekli tempolu ve ayakta çalışmaya da bedenen müsait olmalıdır.

Moda Tasarımı Bölümü Çalışma Alanları; 4 yıllık moda tasarımı bölümünü bitiren mezunlar eğitim sonunda lisans diploması almaktadır. Bu alanda kendilerini iyi yetiştiren kişiler için ise özel sektörde bulunan fabrikalarda oldukça iyi iş imkanları bulunmaktadır.

Bu bölüm mezunları çalıştıkları üretim firmalarında moda editörü, kalıp hazırlayıcı, koleksiyon koordinatörü, tekstil tasarım bölümünden mezun olanlar kumaş ve aksesuar tasarımcısı, ürün uzmanı, üretim uzmanı, konsept tasarlayıcı, pazarlama direktörü, müşteri temsilcisi, satın alma direktörü, pazarlama etkinlikleri koordinatörü gibi unvanlar ile çalışabilirler.

Moda Tasarımı Bölümü Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.