Nükleer Enerji Mühendisliği Nedir

Nükleer enerji mühendisliği bölümünde nükleer kaynakların barış yollarında kullanılmasını amaçlayan lisans ve lisans üstü eğitimler verilerek bu konularda kapsamlı araştırmalar yapılmaktadır.

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Amacı; Nükleer enerjinin barış yolunda üretilmesinde, geliştirilmesinde ve barış için kullanılmasında çalışmalar yapacak uzman kişilerin yetiştirilmesi ve bu alanlarda bilimsel araştırmalar yapılması amaçlanmaktadır.

Nükleer Enerji Mühendisliği Dersleri; Bu bölümde analitik hesap yapma imkanı yoktur bu nedenle de bu bölüm öğrencileri hesap yaparken hesap makinesi kullanırlar. 4 yıllık bu lisans programında ilk 3 yıl hazırlık yılı olmaktadır. Öğrencilere;bu öğretim yıllarında matematik, fizik, bilgisayar programlama, termodinamik, akışkanlar mekaniği, mukavemet, malzeme bilgisi, ısı iletimi, ısı makineleri, elektronik ve çeşitli ölçme teknikleri laboratuvarları, teknik çizim gibi temel mühendislik dersleri okutulmaktadır. Son öğretim yılında ise öğrenciler nükleer reaktör fiziği mühendisliği, kontrolü gibi dersler alırlar ve bu derslerin yanı sıra öğrencilere uygulamalar yaptırılır. Yaz aylarında ise öğrenciler iki ay boyunca staj yapma durumundadırlar.

Nükleer enerji mühendisliği bölümü okumak isteyen adayların üstün bir akademik yetenek sahibi olması, analitik düşünebilmesi, fizik bilimine karşı ilgili ve bilimsel meraka sahip olması istenmektedir.

Nükleer enerji bölümü mezunlarına “Nükleer Enerji Mühendisi” unvanı verilmektedir. Nükleer enerji mühendisi; nükleer enerji kaynakları ile çalışan elektrik santrallerini tasarlar, tasarlanan santralleri üretir, işletir ve geliştirir.

Nükleer Enerji Mühendisliği Çalışma Alanları; Bu bölüm mezunları Türkiye Atom Enerjisi be Endüstri Kurumunda, TÜBİTAK gibi araştırma merkezlerinde ve üniversitelerde çalışabilmektedirler. Ülkemizde Nükleer enerji mühendislerinin iş alanları oldukça dardır.

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.