Okul Öncesi Öğretmenliği Nedir

Çocukların bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal açılardan sağlıklı birer birey olarak yetişmeleri için çocuklara eğitim veren görevlilere “Okul Öncesi Öğretmeni” adı verilmektedir.

Okul Öncesi Öğretmenliği Ne Yapar?

  • Okul öncesi öğretmeni Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanıp onaylanan öğretim programları doğrultusunda hangi yaş grubuna hangi kazanımların, bilgi ve becerilerin kazandırılacağını bilir ve bu bilgi ve becerileri, kazanımları o yaş gruplarındaki öğrencilere kazandırmayı amaçlar.
  • Çocukların zihinsel ve sosyal becerilerini geliştirebilmek amacı ile günlük hayattan örnekler vererek resim, müzik, oyun, hikaye, şarkı gibi etkinlikleri öğrencilere yaptırır.
  • öğrencilerinin dönem denme gelişimlerini inceler, izler ve bu gelişimleri için her öğrencinin gelişim dosyasını tutar.

Okul öncesi öğretmenliği programı okumak isteyen adaylar öncelikle çocuklarla ilgilenmeyi sevmelidir aynı zamanda sabırlı ve sürekli ayakta çalıştıkları için bedenen sağlıklı olmalıdırlar.

Okul Öncesi Öğretmenliği Çalışma Koşulları;

Okul öncesi öğretmenleri oyun odalarında, bahçelerde ya da kreş sınıflarında sürekli ayakta durarak çalışırlar. Çalışma ortamları ise gürültülü ve tozludur.

Okul öncesi bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu bölümü bitiren mezunlara “Okul Öncesi Öğretmeni” unvanı verilmektedir.

Okul Öncesi Öğretmenliği Dersleri;

Bu bölüm öğrencileri; çocuk gelişimi psikolojisi, çocuk gelişi anatomisi, çocuk gelişimi biyolojisi, müzik/drama/oyun dersleri, engelli çocukların özellikleri ve entegre eğitimi, insan ilişkileri ve psikolojisi, kurum yönetimi dersleri, çocuk sağlığı, ilkyardım, öğretim teknikleri derslerini teorik ve uygulamalı olarak alırlar.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.