Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Nedir

Ormandan elde edilen ve ana hammaddesi olan odun, reçine, sığla yağı, defne, palamut gibi ürünleri işleyerek parke, yonga, levha, karton gibi ürünlere çeviren ve bu alanlarda fabrikaların ve atölyelerin kurulmasını, işletilmesini, işlenmiş orman ürünlerin standardizasyonunu, kalite kontrolünü ve bu ürünlerin pazarlamasını yapan kişilere “Orman Endüstri Mühendisi” adı verilmektedir.

Orman Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar?

  • Orman ürünlerinin işlenecek olan tesisleri tasarlar,
  • Kurulacak olan tesislerin kurulması ve işletilmesi konusunda gerekli çalışmaları yürütür,
  • İşveren adına orman ürünleri satın alır,
  • İşlenen orman ürünleri için standartları saptar ve ürünlerin kalitelerini kontrol eder,
  • Ürünlerin üretimi ve satışı için pazarlama araştırmaları yapar,
  • Kesme, soyma ve kaplama üretimlerinde teknik çalışmalar yapar,
  • Çalıştığı işletmenin araştırma geliştirme faaliyetlerinde görev alır.

4 yıllık lisans programı olan Orman Endüstri Mühendisliği bölümünü bitiren mezunlara ” Orman Endüstri Mühendisi” unvanı verilmektedir.

Orman Endüstri Mühendisi İş Olanakları; Endüstri alanının gelişmesi ile inşaat sektörü de gelişmeye başlamıştır. Bu sebepten dolayı günümüzde orman endüstri mühendislerine çokça ihtiyaç duyulmaktadır.

Orman endüstri mühendisleri kamu ya da özel sektöre bağlı olup orman ürünlerini işleyen kağıt-karton fabrikaları, kereste, mobilya, yonga, levha, lif levha, kontrplak, kapı ve pencere gibi ürünlerin üretimi yapan işletmelerin teknik ve idari birimlerde çalışmaktadır. Bu bölüm mezunlarının iş bulma olanakları da günümüzde oldukça geniştir.

Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.