Oruçluyken Yaşanan Susuzluk Problemi İçin Tavsiyeler

Ramazan ayı, tüm Müslüman coğrafyada coşkuyla karşılanan kardeşlik, huzur ve iman ayıdır. Bu ay içerisinde Müslümanlar, kendilerini her türlü kötü alışkanlıklardan, zararlı davranışlardan uzak tutmalarının yanı sıra gündüz vakti içerisinde yiyecek ve içecek tüketmekten de uzak durarak nefislerini temizlemenin, Allah’a yakınlaşmanın huzurunu hissederler.

Günümüzde Ramazan ayı, yaz aylarına denk gelmektedir. Bu nedenle oruç tutulan saatler hem uzun, hem de çok sıcak saatlerden oluşmaktadır. Vücudumuz, havanın sıcaklığı sebebiyle kendi sıcaklığını dengelemek için önemli derecede enerji sarf eder. Terleme yoluyla vücuttan yüksek miktarda su atılır ve bu suyun geri alınması gerekmektedir. Özellikle yaz aylarına denk gelen Ramazan aylarında oruç tutulan saatlerin çok uzun olması nedeniyle insanlar, susuzluk problemiyle nasıl baş edeceklerini merak etmektedirler. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bu konu hakkında neler yapabileceğinizi paylaşacağız.

Su tüketimi, sadece ramazan ayı içerisinde değil, sürekli olarak alışkanlık haline getirilmesi gereken bir davranıştır. Sağlıklı, yetişkin bir insanın sıcak yaz aylarında günde en az 3 litre su tüketmesi gerekmektedir. Günlük hayat içerisinde bu alışkanlığın edinilmemesi halinde ramazan ayında da sıkıntılar oluşabilecektir. Günlük hayatımızda su tüketimimizi, saatlik veya 2 saatte bir 0.5 lt şeklinde düzenlememiz halinde, oruçlu olduğumuz zamanlarda da işimiz kolay olacaktır. Su tüketimi için, susamayı beklemeyin. Çünkü vücut, sadece artık susuzluk bir problem yaşatacağı takdirde susuzluk sinyali verecektir. Sizlerin gün içerisinde düzenli su tüketmeniz, vücudunuzun susuz kaldığı oruç anında da ihtiyacı olan suya sahip olacağı anlamına gelmektedir.

Oruçluyken Yaşanan Susuzluk Problemi İçin Tavsiyeler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir