Patoloji Laboratuvarı Bölümü

Dokularda ve vücutta bulunan sıvıların mikroskobik olarak ayrıntılı bir şekilde incelemesini yapan kişilerdir.

Patoloji Laboratuvarı Ne İş Yapar?

  • İncelemelerde kullanılan su banyolarını kesit işlemleri için hazırlar.
  • Otomatik ya da manuel olarak doku takibi yapar.
  • Farklı özelliklerde olan dokuları bloklar ve bu dokulardan örnekler alır.
  • Yapılan deneylerin, testlerin ve analizlerin bulgularını inceleyerek rapor tutar.
  • Laboratuvar araç ve gereçlerini düzenler ve bu araç ve gereçleri dezenfekte eder.
  • Lam ve blokları arşivler.

Patoloji Laboratuvarı Bölümü Dersleri; Bu bölüm 2 yıl eğitim veren bir önlisans programıdır. Bu bölüm öğrencilerine Türk Dili , Yabancı dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi genel kültür derslerinin yanı sıra Anatomi, Fizyoloji, Kimya, Histoloji, Genel Patolojide Temel Kavramlar, Genel Histoteknoloji, Özel Histokimya Teknikleri, İmmüno Histokimya Teknikleri, Moleküler Patoloji Teknikleri, Genel Sitoteknoloji, Patoloji Laboratuvar Teknikleri Uygulamaları, Sağlık Kurumlarının işleyişi ve Yönetimi, Kişiler arası İlişkiler, İlk Yardım, Meslek İngilizcesi gibi dersleri teorik ve uygulamalı dersler verilmektedir.

Bu bölümü başarılı bir şekilde bitiren mezunlara “Patoloji Laboratuvarı Teknikeri” unvanı verilmektedir.

Patoloji Laboratuvarı Çalışma Alanları; Bu bölüm mezunları üniversitelerin, kamu hastanelerinin, özel hastanelerin ve Adli Tıp Kurumunun patoloji laboratuvarlarında, Tıp fakültelerinin histoloji laboratuvarlarında, moleküler patoloji laboratuvarlarında çalışma hakkına sahiptirler.

Bu meslek dalı yeni yeni gelişen bir alandır. Günümüzde hastalıkların teşhisi konusunda önemli bir yer tutan bu meslek dalı her gün daha da bu alanda eğitimli kişilere ihtiyaç duymaktadır.

Patoloji Laboratuvarı Bölümü Ne İş Yapar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.