Pilotaj Eğitimi Nedir

Pilotaj bölümü eğitimi günümüzde yeni yeni gelişen ve adaylar arasında yayınlan bir alandır. Ancak kendisini yeni geliştiren ve yeni duyulan bir bölüm olmasına rağmen iş olanakları açısında sıkıntılı bir meslek alanın değildir.

Pilotaj  Bölümü Amacı; Bu bölümün temel amacı sivil havacılık dalında çalışacak olan ve ihtiyaç duyulan eğitimli ve uzman kişiler yetiştirmektir.

Pilot bölümü okumak isteyen adayların öncelikle üstün bir akademik yeteneği sahip olmaları beklenmektedir. Bununla birlikte Bu bölüm adaylarının olgular arasındaki mekanik ilişkileri görebilmesi, uyarıcılara karşı hemen tepki verebilmesi, el ve göz koordinasyonlarının eş güdümlü olarak çalışabilmesi, bedenen sağlam, soğukkanlı yapıda olması aranan en önemli niteliklerdir.

Pilotaj Bölümü Dersleri; Bu bölüm öğrenciler 4 öğretim yılı eğitim görürler bu öğretim süreci içinde ise matematik, bilgisayar programlama, Türk dili, fizik gibi temel bilimlerin yanı sıra uçak bilimine giriş, havacılıkta insan faktörleri, uçak performansına giriş, havacılık emniyeti, pilotaj kariyeri planlama, hava hukukuna giriş, hususi pilot uçuşu, uçuş prensipleri, genel seyrüsefer, sorumlu pilot uçuşu gibi meslek dersleri almaktadırlar.

Pilotaj bölümünden mezun olan kişiler “Pilot” unvanı alırlar. Pilotlar yolcu ya da yük taşımacılığı yapan uçaklarda çalışırlar, ilaçlama ya da keşif amaçları ile kullanılan uçakların uçuşlarını düzenlerler. Ayrıca pilotlar çalışırken çeşitli makineleri ve elektronik cihazları da kullanmak durumunda kalırlar.

Pilotaj Bölümü Çalışma Alanları; Bu bölümü bitiren pilotlar Ulaştırma Bakanlığına ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne bağlı olan kurum ve kuruluşlarda ya da özel sektördeki havacılık şirketlerinde çalışabilirler.

Pilotaj Bölümü Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.