Posta Güvercinleri Hala Çalışıyor

Uruguay ordusu, bir savaş durumunda ortaya çıkabilecek haberleşme sorununu çözmek amacıyla 1913’ten beri düzenli olarak posta güvercinleri besliyor.

Ordu, savaş durumunda ortaya çıkabilecek iletişim sorununa önlem almak için tarihteki en eski haberleşme yöntemlerinden olan “posta güvercinlerini” kullanmaya devam ediyor.

UZUN MESAFE UÇABİLİYORLAR

Güvercinlerin bakımından sorumlu ordu görevlisi Astsubay Carlos Benitez, “Bu güvercinlere ‘kanatlı fare’ deniyor. Bu tür, fiziksel olarak çok daha dirençli. Kendisine uygulanan bakım ve genetik yapısı nedeniyle daha az hastalığa yakalanır. Güneş ışığına bağlı olarak günde bin kilometreye kadar uçabilir” dedi.

EVLERİNE GERİ DÖNÜYORLAR

Benitez, posta güvercinlerinin güzel hava koşullarına bağlı olarak hızlarını iki katına çıkarabildiğini, bir kez bırakıldıklarında çok yorgun olmadıkça evleri olarak benimsedikleri yere hiç durmadan uçabildiklerini söyledi.

Güvercinlerin ulaşmaları gereken yere geldiklerini bildiren elektronik bir sisteme sahip olduklarını belirten Benitez, “Posta güvercinlerinin çalışma yöntemi basittir. Evleri olarak benimsedikleri bir yerde yetiştirilirler, daha sonra uzaktaki bir bölgeye götürüldüklerinde içgüdüsel olarak yiyecek ve barınak ihtiyaçlarını sağladıkları yere geri dönerler” ifadesini kullandı.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.