Sağ Elin Verdiğini Sol El Görmemelidir Hadisinde Anlatılmak İstenen Nedir

Bizlerin dini olan ve çok uzun yıllardır hayatlarımızla iç içe olan İslamiyet, bizlere hayata dair birçok bilgiyle donatmış ve bizlerden buna göre yaşamamızı istemiştir. İslam, adalet ve hoşgörü dinidir. Hatta İslam, insana öylesine bir hoşgörülü ve alçakgönüllü olmayı emreder ki, sizler için bu yazıda açıklayacağımız ”sağ elin verdiğini sol el görmemelidir” hadisi ortaya çıkmıştır.

Allah’ın bizlerden beklediği, onun bizlere vermiş olduğu nimetleri diğer insanlarla paylaşmamızdır. Sahip olduklarımızın bereketi ancak bu şekilde artabilir.  Allah, bizlerden kendimiz için istediğimizi, Müslüman kardeşimiz için de istememizi bekler. Bu nedenden dolayı iyilik yapmak ve insanlara yardımcı olmak, bizlerin sahip olabileceği büyük bir lükstür çünkü Allah bizlere öylesine nimetler vermiştir ki, bizlerin o nimetleri paylaşma fırsatı bulunmaktadır.

Ancak iyilik yaparken dikkat edilmesi gereken nokta, iyiliğin kişisel çıkarlar için değil Allah için yapılıyor olmasıdır. Bu sebepten dolayı yaptığımız her iyiliği etraftan gizlemeli, kimseye açık etmemeliyiz. Örneğin ihtiyaç sahibi birisine para verdiğimiz zaman bunu hemen gider çevremizdekilere anlatırsak, yaptığımız gerçek bir iyilik olma sıfatını kazanamaz. Çünkü bu davranışta bulunmamız durumunda, bunu kendimiz için yapıyor olacağızdır.

Oysa ki iyilik, sadece Allah ve ihtiyaç sahibi kişiler için yapılmalıdır. O yüzden sağ elimizle verirken, sol elimiz dahi yaptığımız iyiliği görmemelidir. Yani yapılan iyilikler, bu şekilde gizli tutulmalı ve kimseye ifşa edilmemelidir.

Sağ Elin Verdiğini Sol El Görmemelidir Hadisinde Anlatılmak İstenen Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Boss

    I might be beatnig a dead horse, but thank you for posting this!

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.