Sağlığı Etkileyen Faktörler Nelerdir

Bu dünyada, insanın sahip olabileceği birçok zenginlik vardır. Ama bu zenginlikler arasından en değerlisi ve en önemlisinin sağlık olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Sağlık olmadan, insanın sahip olduğu diğer hiç bir varlığın kıymeti olmadığı için, sağlık herkesin önem verdiği bir kavram olarak hayatlarımıza girmektedir.

Sağlık durumu, sadece vücudumuzda bulunan organların sağlıklı çalışması olarak değerlendirilmemelidir. Sağlık, bir kişinin hem bedenen, hem de ruhen dinç ve aktif, problemsiz bir durumda olması demektir. Yani kişi hem fizik olarak uygun, hem de çevresiyle ilişkileri iyi, kültürel açıdan kendisini geliştirmiş ve eğitimli bir insansa, biz bu insan için sağlıklı diyebiliriz. Peki sağlıklı olmayı ne gibi faktörler etkiler?

Sağlıklı olmanın önündeki en büyük engel, öncelikle eğitimsizliktir. Çünkü eğitimsizlik kültürel, sosyal, ekonomik birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Örneğin eğitimsiz bir kişi, yaşı geldiği zaman istediği bir işte istediği bir şekilde çalışamadığı için yeterince para kazanamaz. Yeterince para kazanamadığı için de ekonomik sorunlar baş gösterir, dilediği yiyecekleri satın alarak tüketemez. Böyle bir durumda da hem ruhen, hem fiziken bu kişi yıpranır. Böyle bir durum içerisinde fiziki rahatsızlıklar başgösterebileceği gibi aynı zamanda stres, sıkıntı nedeniyle ruhsal sorunlar da gözlemlenebilir. Ruhsal problemler de beden üzerinde etki etmektedir. Örneğin aşırı derecede skıntı ve stres, insanı ağır bir şekilde hasta etmek için yeterlidir. Bu sebepten dolayı bireyler, aynı zamanda ruh sağlıklarına da dikkat etmelidirler.

Sağlığı Etkileyen Faktörler Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.