Sanat Tarihi Bölümü

Ülkemizde ve dünyada meydana gelen tüm sanat eserlerini kronolojik zaman sırasına göre gelişme ve yöresel boyutları açısından inceleyen uzman kişilere “Sanat Tarihçisi” adı verilir.

Sanat Tarihçisi Ne İş Yapar?

  • Resim, minyatür, mimari eserler gibi eserleri değerlendirir, tanıtımını yapar ve korur,
  • Tarihi eser kaçakçılığının engellenmesi için halkı bilinçlendirmek amacıyla konferanslar verir,
  • Tarih öncesi ve tarihi dönemlerden kalan sanat eserlerinin gün yüzüne çıkmasına katkı sağlar,
  • Müzelere gelen sanat eserlerini belirli kriterlere göre sınıflamasını yapar, kayıtlarını tutar.

Sanat tarihçisi olmak isteyen adayların; güzel sanatlara ve sosyal bilimlere ilgisi olması, uyarıcılar arasındaki farkları algılayabilmesi, analitik düşünebilmesi gerekmektedir.

Sanat tarihçileri genel olarak müzelerde, kapalı alanlarda ve sessiz ortamlarda çalışmaktadırlar ancak bazı durumlarda sanat eserlerinin çıkarıldığı açık ve tozlu alanlarda da çalışabilirler.

Sanat tarihi bölümü eğitimi Fen-Edebiyat, Edebiyat, Edil ve Tarih Coğrafya Fakültelerinde 4 yıl süren bir süre içinde verilmektedir. Sanat tarihi bölümü mezunlarına lisans diploması verilir ve “Sanat Tarihçisi” unvanı verilmektedir.

Sanat Tarihi Bölümü Çalışma Alanları; Sanat tarihçileri; Vakıflar Genel Müdürlüğünde, Maden Tetkik Arama (MTA) kurumunda, müzelerde, Kültür ve Tabiat Vakıflarını Koruma Kurullarında, yazılı ve görsel basın kuruluşlarında, Büyükşehir Belediyelerinde, müzayede kuruluşlarında ve turizm kuruluşlarında iş olanakları bulabilmektedirler. Ayrıca pedagojik formasyon eğitimi alan sanat tarihçileri orta dereceli okullarda sanat tarihi öğretmeni olarak da çalışabilirler.

Sanat Tarihi Bölümü Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.