Seramik Öğretmenliği Bölümü

Seramik öğretmenleri, çalışmış oldukları eğitim kurumlarında veyahut kuruluşlarında gerek yetişkin kişilere gerekse öğrencilere seramik ile ilgili eğitim veren ve onlara yeni bilgi ve beceriler kazandıran kişilerdir.
Seramik öğretmenleri aynı zamanda öğrencilerinin gelişimlerini takip eder ve belirli zaman dilimlerinde öğrencilerinin öğrenmişlik düzeyini ölçmek için onları belirli sınavlara tabii tutar ve tüm çalışmalarını Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan programı dahilinde yürütür.
Seramik öğretmenleri sınıf, atölye ve işletme gibi alanlarda mesleklerini genellikle ayakta durarak icra ederler. Çalışma ortamları ise kirli, nemli ve makinelerden dolayı gürültülü ortamlardır.
Seramik Öğretmenliği Dersleri; Bu bölüm 4 yıllık bir lisans programıdır. Bölümü başarılı bir şekilde tamamlayan mezunlara lisans diploması ile birlikte “Teknik Öğretmen” unvanı verilmektedir. Bölüm öğrencileri 4 yıllık öğretim süreci içinde Temel Sanat Eğitimi, Seramik Teknolojisi ve Uygulaması, Teknik Resim, Meslek Hesapları, Matematik, Fizik, Kimya ve Uygulaması, Elektrik Bilgisi, Seramik Hammaddeleri, Seramik Fırınları, Kurutma ve Pişirme, Seramik Sanat Tarihi, Seramik Kalıpçılığı ve Uygulamaları gibi dersler almaktadır. Öğrenciler son sınıfa geldiklerinde ise bir dönem boyunca öğretmenlik uygulaması yapmaktadırlar.
Seramik Öğretmenliği İş Olanakları; Bu bölümü bitiren teknik öğretmenlerin büyük bir kısmı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren kız meslek liselerinde, Anadolu kız meslek liselerinde, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde, pratik kız sanat okullarında ve halk eğitim merkezlerinde seramik ve cam teknolojisi öğretmeni olarak çalışmaktadırlar. Ayrıca bu teknik öğretmenler kamudaki ya da özel sektördeki seramik işletmelerinde model üretimi, dekorlama, sırlama, alçı ve kalıp gibi alanlarda da istihdam edilebilirler. Eğer isterler ise kendi seramik atölyelerini de açarak işletebilirler.
Seramik Öğretmenliği Bölümü Hakkındaki Görüşlerinizi ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.