Şiir Türleri Nelerdir Şiir Türlerinin Özellikleri Nelerdir

İnsanın, sahip olduğu duyguları ifade etmesi ona bazen zorluklar yaşatmıştır. Hissedilen duyguların karşı tarafa aktarılması her zaman mümkün olmamaktadır çünkü her insan, çok değişik şeyler hissederek hayatını geçirir. Şiir de böyle bir ihtiyaç sonucunda ortaya çıkmış bir şeydir. İnsanların hissettiği olağandışı duyguların, spontane bir şekilde yazı biçiminde aktarılması anlamına gelmektedir.

İnsanlar, hissettikleri duyguları bazı kuralları da göz önünde bulundurarak kıtalar, mısralar halinde yazıya dökerler. Hissedilen duyguların söz sanatlarıyla anlatılması, yazılan şiirin daha da kaliteli olduğunu gösterir. Şiirler, sahip oldukları özelliklere göre sınıflandırılırlar. Şiir yazı tipi, tarihin çok eski dönemlerinden beri edebiyatçıların kullandığı bir tekniktir. Şiiri düz yazıdan ayıran şey ise şiirin sahip olduğu uyak ve ölçü düzeni olmaktadır.

Şiirler, işledikleri konuya göre türlere ayrılırlar. Bu türleri satirik, didaktik, dramatik, epik ve lirik şiirler şeklinde ayırabiliriz. Her bir türde yazılan şiir, farklı bir konuyu işler. Örneğin lirik, kişisel duyguların anlatımı olurken epik şiir ise bir kahramanlık öyküsünün anlatıldığı bir şiir olmaktadır. Lirik şiir yazan yazar, birçok söz sanatı kullanarak hissettiği duyguları canlı bir biçimde dinleyiciye aktarır. Edebiyat tarihinde lirik şiirlere bolca raslamak mümkündür. Didaktik şiir ise duyguların yanı sıra aynı zamanda bir öğreti içeren, eğiten şiirlere denilir. Satirik şiirler için ise bir kişiyle ya da bir kurumla ilgili eleştirilerin bulunduğu şiir diyebiliriz.

Şiir Türleri Nelerdir Şiir Türlerinin Özellikleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.