Sınavsız Geçiş Başvuruları Ne Zaman

Sınavsız geçiş sistemi mesleki ve teknik liselerden mezun olmuş adaylar için uygulanan bir sistemdir. Çünkü bu sistemde aday mezun olduğu alanla ilgili 2 yıllık bir önlisans programına geçiş yapma hakkına sahiptir ancak kendi alanını ilgilendirmeyen bir başka bölüme sınavsız geçiş ile geçiş yapma hakkı yoktur.

Genel olarak “Sınavsız geçiş başvuruları ne zaman?” sorusu sık sık gelmektedir. Sınavsız geçiş başvuruları her yıl Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuruları ile birlikte yapılmaktadır yani sınavsız geçiş başvurusu yapacak olan adayların Yükseköğretime Geçiş Sınavı başvurularını takip etmeleri gerekmektedir. Bu aşamada adayların doldurmuş olduğu formda ise “Sınavsız geçiş hakkım var. Sadece sınavsız geçiş hakkımdan faydalanmak istiyorum.” seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir böylece sınavsız geçişe başvuru yapmış olurlar.

Yükseöğretime Geçiş Sınavı başvuruları döneminde sınavsız geçişe başvuru yapan adaylar aynı zamanda sistemdeki bilgilerinin güncel olması şartıyla herhangi bir Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi bürolarına giderek de başvurularını yaptırabilirler. Başvurudan sonra ilgili banka ya da bankalara yatıracakları 15 TL’nin ardından başvuruları kabul edilecektir. Ancak eğer aday sistemden başvuru yapıp sınav ücretini yatırmaz ise başvurusu geçersiz sayılacaktır.

Adaylar başvurularını yaptırdıktan sonra ise tercih yapacaklardır. Bunun içinde Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndan (YGS) sonra yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) takiben gelecek olan tercih dönemini takip etmelidir. Bu dönemde diğer adaylar gibi tercih yapacaklar ancak bu süreçte kendilerine ayrılan sınavsız geçiş bölümlerini tercih etmeleri gerekmektedir. Bu bölümleri tercih ettiklerinde de sınavsız geçiş kayıtlarını tamamlamış olacaklardır.

Sınavsız Geçiş Başvuruları Nasıl Yapılır Konusundaki Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

4 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. Özlem

  Ben çocuk gelişimi açıklise okudum mezun görünüyorum a alttan dersim var ben üniversiteye kaydımı yaptıra bilirmiyim ama nasıl yaptırmam gerekiyor lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  Cevap Yaz
 2. Nurgul altin

  Kpssden 63.70 aldım Açıköğretim meslek lisesi paZarlama perakende satış elemanligi mezunuyum nasıl tercih yapabilirim

  Cevap Yaz
 3. Gamze

  KPSS puanım 55 herhangi bi yere girme durumum olur mu

  Cevap Yaz
 4. Ayten

  Selam.Ben Ayten Azerbaycandan yaziyorum ben Turkiyede herangi bir universetede Okul diplomasiyla sinavsiz gecis yapa bilirmiyim .

  Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.