Sınavsız Geçiş Bölümleri

Mesleki ve teknik eğitim-öğretim veren ortaöğretim liselerini bitirerek mezun olan öğrenciler istekleri doğrultusunda bitirmiş oldukları programın devamı olan veya bitirdikleri programa benzeyen iki yıllık meslek yüksekokulu ve açıköğretim bölümlerine sınavsız olarak yerleşebilirler. Bu sisteme de “Sınavsız geçiş sistemi” adı verilmektedir.

Örnek verecek olursak;

“Bilgisayar Programcılığı” bölümünü okuyup bir meslek ve teknik ortaöğretim kurumundna mezun olan bir öğrenci sınavsız geçişte;

 • Basın ve Yayın Teknolojileri
 • Bilgi Güvenliği Teknolojisi
 • Bilgi Yönetimi
 • Bilgisayar Operatörlüğü
 • Bilgisayar Programcılığı
 • Bilgisayar Teknolojisi
 • Coğrafi Bilgi Sistemleri
 • İnternet ve Ağ Teknolojileri
 • Mobil Teknolojileri
 • Pazarlama bölümlerini seçme hakkına sahiptir.

Yukarıdaki örneğe baktığımızda”Bilgisayar Programcılığı” okuyan ve bu bölümü bitiren öğrenci bilgisayar ile ilgili olan 2 yıllık meslek yüksekokulları bölümlerinden birisini seçebilmektedir.

Peki METEB Nedir?

METEB; Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesinin kısaltılmış halidir. Meteb uygulamasında her il bir METEB olarak görülür. Son senelerde Türkiye’de her ile bir üniversite açılmıştır bu nedenle de METEB uygulaması sık sık uygulamaya konmaktadır. METEB uygulaması kapsamına göre; Meslek ve Teknik liselerden mezun olan öğrencilerin kendi illerinde yer alan sınavsız geçiş yerlerinde öncelik hakkı bulunmaktadır. Örneğin; Sinop’taki bir Meslek ve Teknik liseden mezun olan bir adayın yine Sinop’ta bulunan meslek yüksekokuluna tercih yaptığında öncelik hakkı bulunmaktadır. Yani illerdeki sınavsız geçiş okullarına öncelikle o ildeki Mesleki ve Teknik liselerden mezun olmuş olan öğrenciler alınmaktadır.

Sınavsız Geçiş Bölümleri ÖSYM Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

6 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. yeliz özkan

  DÜZ LİSE MEZUNUYUM 2 YILLIK İLAHİYAT OKUMAK İSTİYORUM 42 YAŞINDAYIM KAÇ PUAN ALMAM GEREKİYOR

  Cevap Yaz
 2. Fatma Çiftçi

  imam hatip lisesi mezunuyum bu yıl tekrardan ygs sınavına girdim barajı geçtim sınavsız geçiş hakkıyla ilahiyat okuyabilir miyim örgün öğretimden?

  Cevap Yaz
 3. GÖNUL

  AÇIK LİSEDEN BİTİRDİM VE OSYM GIRDIM 130 PUAN ALDIM AÇIK ÖĞRETME YAZILABİLİRMIYIM

  Cevap Yaz
 4. mehmet arif çiçek

  Açık öğretim önlisans ilahiyatta 2yillıkta 6dersim var derslerimi verirsem memurluğu kazanırmıyım kpss puanım 59.750

  Cevap Yaz
 5. sevda aslan

  kız meslek çocuk gelişimi mezunuyum ön lisanstan çocuk gelişimi okumak istiyorum bu mümkünmü acaba bu sene ygs sinavınada girdim.

  Cevap Yaz
 6. Asuman Çetinkal

  Merhaba kızım iki yıl önce meslek lisesi çocuk gelişiminden mezun oldu geçen sene adnan menderes yiyecek içecek işletmeciliği kazandı vehazırlık okudu ama pek istemiyo sınavsız geçişle hala meslek yüksek okuluna gidebilirmi,yada ne yapabiliriz,teşekkürler

  Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.