Sınavsız Geçiş Hakkı Kaç Kere Kullanılır

Sınavsız geçiş, mesleki ve teknik liselerden mezun olan adayların kendi alanları doğrultusunda geçiş sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde yıl bir mesleki ve teknik eğitim veren liseden mezun olan adaylar kendi bölümlerinin devamı olan  2 yıllık önlisans programlarından tercih yaparlar ve böylece sınavsız geçiş haklarını kullanarak kendi bölümlerinin önlisans programlarına yerleşirler.

Sınavsız geçiş sisteminde düz lise mezunlarının ise şansı yok denecek kadar azdır. Çünkü öncelik mesleki ve teknik lise okuyan adaylara verilmektedir.Mesleki ve teknik liselerden mezun olan adaylar Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuruları alınırken sınav başvurularını yaparlar ve formda bulunan “Sınavsız Geçiş Hakkımı Kullanmak İstiyorum” seçeneğini seçerler. Böylece Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) yapıldıktan sonra başlayacak olan tercih döneminde adaylar kendi bölümleri ile alakalı olan sınavsız geçiş önlisans programlarını tercih ederler.

Adaylardan sınavsız geçiş sistemi ile ilgili sık sık gelen sorulardan birisi ise “Sınavsız geçiş hakkı kaç kere kullanılır?” sorusudur.

İki Yıllık kendi bölümlerinin devamı niteliğinde olan bir meslek yüksek okuluna yerleşen aday, eğer ek yerleştirme döneminde tekrar tercih yapar ise bir başka bölüme yerleştirilebilir. Ancak sınavsız geçiş hakkını kullanmak istediğini talep etmeyip normal bir meslek yüksek okuluna yerleşen adayların  ek yerleştirme dönemlerinde tekrar tercih yapma hakları yoktur. Yani normal bir meslek yüksek okuluna yerleşen aday tekrar ek yerleştirme döneminde tercih yaparak sınavsız geçiş hakkını kullanamaz.

Sınavsız Geçiş Hakkı Kaç Kez Kullanılır Hakkındaki Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

3 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. gülsüm karatut

  MESELA BEN SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULLANDIM AMA HİÇ KAYIT YAPTIRMADIM BU YIL YGS ÜCRETİ YATIRDIM ATM DEN AMA KAYIT HAKKIM VARMI TEKRAR

  Cevap Yaz
 2. Merve

  Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak meslek yüksek okuluna yerleştim kaydını yaptırıp dondurdum seneye tekrar sınavsoz geçiş hakkımı kullanabilir miyim

  Cevap Yaz
 3. gamze çakar

  Sosyoloji bolumunun onu açıkmı?

  Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.