Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü günümüzde bir sosyal bilim alanı olan siyaset bilimine ilgili olan adayların tercih ettiği bölümler arasında yer almaktadır. Bu bölüm mezunları kendilerini geliştirip yükselerek bir çok siyaset konumunda yer alabilme şansına sahiptirler.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Amacı; Bu bölümün temel hedefi toplum bilimi, tarih ve uluslararası ilişkiler kapsamında çalışacak olan eğitimli ve uzman kişiler yetiştirmektir. 4 yıl öğretim süresi olan bu bölüm lisans diploması veren bir programdır.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Dersleri; Bu bölüm öğrencileri 4 yıllık öğretim süreleri boyunca iktisat, uluslar arası ilişkiler, uluslar arası hukuk, karşılaştırmalı siyaset bilimi, siyasal kurum, anayasa hukuku gibi dersler görürken bu derslere ek olarak aynı zamanda Türkiye’nin siyasi geçmişini ve yapısını inceleyen dersler de almaktadırlar.

Bu bölümü okumak isteyen adaylar öncelikle tarih, sosyoloji, hukuk ve ekonomi alanlarına ilgi duymalı, duygu ve düşüncelerini karşısındaki insanlara anlaşılır ve net bir şekilde ifade edebilmeli ve kendisini sürekli geliştirmeli yani değişimlere açık olmalıdır.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Çalışma Alanları; Bu bölüm mezunlarının aldıkları eğitimden ve okudukları bölümden ötürü iş imkanları oldukça fazladır. Bu mezunlar, devlet kurum ve kuruluşlarının bir çok kademesinde iş bulabilirler. Bununla birlikte özel sektör alanında ve çok uluslu olarak faaliyet gösteren şirketlerde iş bulabilmektedirler. Bu bölüm mezunları çalıştıkları alanlara göre farklı işlerde çalışmaktadır. Devlet kurum ve kuruluşlarında çalışan bu bölüm mezunları ise kaymakam, müfettiş, diplomat olarak çalışabilirler. Ayrıca mezunların yabancı dillerini geliştirmeleri bu alanda iş bulmalarını ve kariyerlerinde yükselmelerini olumlu yönde etkilemektedir.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Nedir Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Hayri uçar

    360 puan aldım siyasal bilgiler fakültesi siyaset bilimleri kamu yönetimine kayıt yaptırmak istiyorum.sıralamam 120000

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.