Siyaset Bilimleri Bölümü Nedir Hakkında Bilgi Tanıtımı

Siyaset Bilimleri Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Devletin çeşitli mevkilerinde ekonomik ve sosyal yönden gelişim gösterecek kişileri yetiştirme ile ilgili eğitim verilmektedir. Kamu yönetimi mezunları, çalıştıkları kuruluşlardaki pozisyonlarına göre: müfettiş, yönetici, kaymakam gibi unvanlara sahip olabilirler. Devlet sektöründe çalışmaya başlayanlar, hükümet tarafından, uygulanmak üzere gönderilmiş kanun ve emirlerin ilgili makamlara iletilmesini ve bunların uygulanmasını sağlamaktadır, yanlış ve eksik uygulama olup olmadığını denetlemekle görevlendirilirler. Kamu Yönetimi mezunları, başta İçişleri Bakanlığı bulunmak üzere bakanlıkların hepsinde idari görevlerde çalışabilirler. Özel sektörde veya yönetim mekanizmasının çeşitli kademelerinde de yer alabilirler.

Siyaset Bilimleri Bölümünün İş Olanakları ve Geleceği

Siyaset bilimi, tarih, hukuk ve ekonomi gibi disiplinler eşliğinde işbirliği yaparak, insan topluluklarındaki hızla değişen dünyada kendi toplumumuzu ve diğer toplulukları anlamamıza katkıda bulunurlar. Mezunlar, başta İçişleri bakanlığı ve Dışişleri Bakanlıkları olmak sureti ile kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarında, siyasi partilerde, sivil toplum örgütlerinde veya kamuoyu araştırma şirketlerinde, medyada ve uluslararası örgütlerde üst düzey yöneticiliğe kadar yükselebilecek konumda görev alabilmektedirler. Bu bilimin ilgilenmiş olduğu konuların toplumsal yapılarla ilgili olması göz önünde tutularak, bu alanda iyi yetişmiş özellikli elemanlara gelecekte de ihtiyaç olacağı çok rahat söylenebilir.

Siyaset Bilimleri Bölümünün Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Siyaset bilimi, sosyoloji, tarih ile hukuk ve ekonomi gibi disiplinlerle işbirliği yaparak, insan topluluklarına katkı sağlamaktadırlar. Hızla değişmekte olan dünyada kendi toplumumuzu ve diğer toplumları anlamamıza katkıda bulunmaktadırlar. Devlet kurumların da görev yapmakta olan Siyaset Bilimleri Bölümünün Mezunları maaşı yaklaşık net miktarı 3 bin liradır.

Siyaset Bilimleri Bölümünün Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.