Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü, Vatandaşlık Bilgisi, Tarih ve milli coğrafya alanlarını ele almaktadır. Bölümün temel amacı ülkenin gelişmesi ve kalkınması için vatandaşlık bilgisine sahip, Atatürk’ün getirmiş olduğu İlke ve İnkılâpları doğrultusunda bu konu başlıkları altında derslere giren ve eğitim verebilecek öğretmenler yetiştirmektir. Bölüm mezunları Ortaöğretim okullarında, Vatandaşlık Bilgisi, Tarih ve milli coğrafya derslerine girmektedirler.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Sosyal Bilgiler Öğretmenleri MEB’e bağlı olan mesleki eğitim merkezlerinde ve ilköğretim okullarında sosyal bilgiler dalında öğretmen olarak çalışmaktadırlar. Coğrafya, Tarih, Sosyal Bilgiler, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Demokrasi ve İnsan Hakları, Düşünme Eğitimi, Halk Bilim, Türk Eğitim Tarihi, Halk Kültürü, Medya Okuryazarlığı, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi derslerini de verebilirler. İlköğretim zorunlu hale getirildiği için bu bölümde yetişen öğretmenlerin ihtiyaçları daha çok artış göstermiştir.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünden mezun olanlara bölümünü belirten lisans diploması ve Sosyal Bilgiler Öğretmeni unvanları verilmektedir. Mezun olanlar öğretmen olarak atanarak 1.kademe aylıkla göreve başlatırlar. Her yıl yazın okullar açılmadan önce, emekli olmayan bütün öğretmenlere eğitim-öğretim başlığı altında bir ödeme yapılmaktadır. Sözleşmeli öğretmenler 1350 TL kadar maaş almaktadır. Tabi bu 1350 TL içinde asgari geçim indirimi de bulunmaktadır. Sözleşmeli öğretmen maaşları kadrolu öğretmen maaşına büyük oranda denktir. Ücretli öğretmenlik yapanlar girdikleri ders saatine göre ücret alırlar. Ortalama ders başına 5.500 TL’dir.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.