Su Ürünleri Fakültesi Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Su Ürünleri Fakültesi Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili olması bu alandaki en büyük şansımız. Bu alanda örnek tesisler kurarak su ürünleri sektöründe öncülük ederek ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır. Su ürünleri yetiştiriciliği alanında günümüz teknolojini kullanabilen donanımda elemanlar yetiştirmek bu konuyla ilgili öğrencilere yeterli bilgiyi vermek ve uygulatmak, ülkemiz balıkçılığına hizmet vermektir. Bu alanda doğabilecek sorunlara yerinde ve kesin çözümler getirmek amacımızdır.

Su Ürünleri Fakültesi İş Olanakları ve Geleceği

Su Ürünleri Fakültesi mezunları, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığında alanıyla ilgili birimleri başta olmak üzere, kamu kuruluşları, özel balıkçılık su ürünleri üretimi ve işleme tesislerinde çalışabilmektedir. Yeni açılan balık tesisleri ve buna bağlı olarak su ürünleri üreme tesislerinde kalifiyeli eleman arayışı artmaktadır. Mezun olan adaylar geleceği anlamında işsizlik sıkıntısı çekmeden hayatlarını sürdürebilirler.

Su Ürünleri Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Fakülte mezunları, Su ürünleri üretim tesislerinin hazırlanması için projeler hazırlarlar, su ürünlerinin üretimi için yumurtaların havzalara ne zaman ve ne şekilde yerleştirilmesi gerektiği konusunda görüş bildirirken üretim alanları için en sağlıklı koşulları temin eder. Su ürünlerinin türlerinin yok olmaması için çalışmalar yapar.
Balıkların veya çeşitli su ürünlerinin doğal veya yapay yemlerle hangi koşullarda beslenmeleri gerektiği üzerine çalışmalar yapar. Ortaya çıkabilecek çeşitli hastalıklardan su ürünlerinin korunması üzerine destekleyici projeler sunar. Havzaların ve üreme alanlarının temiz ve arınık olması için çalışmalar yapar. Mezun olan bireyler Tarım ve Köy İşleri Bakanlığında, balık üretme çiftliklerinde çalışabilir veya kendi tesislerini açabilirler. Kalifiyeli bir eleman su ürünleri üreten bir tesiste günümüz şartlarında 2000 TL ile 2500 TL arası maaş almaktadır. Kendi tesisinizi açarsanız bu rakamlar giderek büyüyecektir.

Su Ürünleri Fakültesini Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.