Tarih Öğretmenliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Tarih Öğretmenliği Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Tarih öğretmenliği insanların düşüncelerinin gelişimini, olayların ekonomik yönlerini incelemeyi ve bu incelemelerin birbiriyle ilişkilerini açıklayan bir bölümdür. Tarih bölümünde geçmişte olan olayların toplumsal açıdan özellikle de siyasal açıdan inceleyerek oluş sebeplerinin ve sonuçlarının üzerinde durulur.

Tarih Öğretmenliği Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Tarih öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanı’na bağlı olan okullarda görev yaparlar. Bunun dışında ise dershane ve benzeri eğitim kuruluşlarında çalışırlar. Tarih öğretmenleri, tarih dersi haricinde, T.C İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Genel Türk Tarihi, Demokrasi ve İnsan Hakları, İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi derslerini verebilirler. Tarih dersi tüm okulların işlediği ders olduğundan bu bölümde yetişen öğretmenlere ihtiyaç olacaktır.

 

Tarih Öğretmenliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Tarih öğretmenliği bölümünden mezun olan kişilere “tarihçi” unvanı verilmektedir. Tarihçi geçmiş olayları, düşünceleri, kitabeleri, mektupları ve anı defterlerini elden geldiği kadar ilk kaynaklarından ve doğru biçimde toplar. Topladığı bilgileri doğruluk ve anlam bakımından değerlendirir. Olayları oluş sırasına koyar ve olaylar arasında sebep-sonuç ilişkisi arar. Bulduğu tutumları açık ve öz şekilde rapor eder. Tarihçilerin büyük bir bölümü arşivci olarak görev alırlar. Arşive gelen kâğıt, kitap ve malzemenin tarih, konu ve ilgili olduğu kuruluşlara göre ayrılması, sınıflandırılması, korunması, tercüme edilmesi, değerlendirilmesi ve hizmete hazır şekilde tutulması arşivcinin görevi arasındadır. Arşivciler havasız ve kapalı, tozlu, soğuk ya da sıcak yerlerde çalışmak durumunda olabilirler. Öğretmen maaşları 2100-2500 TL arasında değişim göstermektedir.

Tarih Öğretmenliği Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.