Teşbih Nedir Özellikleri Nelerdir

Edebiyat; duyguların, düşüncelerin, hayallerin doğru bir yazılış stili ile bazen de süslemeler kullanılarak yazılmasına denilmektedir. Bir kişinin duygularını süslü bir anlatım biçimiyle süsleyerek bir yazı hazırlaması demek, o kişinin ortaya bir edebi eser çıkardığı anlamına gelmektedir. Edebiyatçılar, yazdıkları yazıların daha da edebi değer kazanması için çeşitli söz sanatları kullanarak yazılarını süslerler. Teşbih, yani benzetme sanatı da bu amaç için kullanılan söz sanatlarından bir tanesidir.

Teşbih sanatı, yazılan yazının anlatımını daha ilginç kılmak ve anlatımı daha güçlü bir hale getirmek için kullanılır. Benzer niteliklere sahip olan iki şeyin birbirine benzetilmesi ile teşbih yapılmış olur. Teşbih sanatını kullanmak için bazı ögeleri de yazı içerisinde kullanmak gerekmektedir. Bu ögeler benzeyen, benzetilen, benzetme yönü ve benzetme edatı şeklinde sıralanabilir. Bu ögeler kullanılarak yapılan anlatım, daha güçlü ve daha etkileyici bir hal aldığı için yazarlar bu sanatı yazılarında sıklıkla kullanırlar. İngilizcede metafor olarakta bilinen bu sanat, Türk edebiyatı eserlerinde de sıklıkla görülmektedir.

Eğer bir benzetmede, yukarıda verdiğimiz ögelerden tamamı kullanıldıysa o benzetme için tam teşbih diyebilmemiz de mümkündür. Yazar, bahsettiğimiz 4 ögeden benzetme yönünü cümle içerisinde kullanmadıysa buna da kısaltılmış benzetme adını veririz. Benzetme edatının bulunmadığı, diğer ögelerin bulunduğu benzetme türüne ise pekiştirilmiş benzetme adını veririz. Son olarak ise yalın benzetmenin nasıl olduğunu söyleyelim. Yalın benzetme şeklinde yazılan cümlede ise sadece benzeyen ve benzetilen ögeleri bulunur.

Teşbih Nedir Özellikleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Mateen

    Toundhowc! That’s a really cool way of putting it!

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.