Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Nedir

Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü, tıp ve sağlık teknolojisinin farklı alanlarında yapılmakta olan bilimsel araştırmalarda elde edilen bulgu ve verileri düzene koyup bilim adamlarının hizmetine sunan eğitimli kişiler yetiştirmektedir.

Tıbbı dökümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunları hastanelerde bulunan hasta arşivlerinde, polikliniklerde, servis sekreterliklerinde ve bürolarda çalışma hakkına sahiptirler. Bu kişiler ayrıca hastane personelleri ve hastalar ile yakın iletişime geçerler. Çalışma ortamları oldukça kalabalık, temiz ve sessiz ortamlardır. Ancak bazı durumlarda hasta yakınları ile tatsızlıklar yaşayıp olumsuzluklarla karşı karşıya kalabilirler.

Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü Sağlık Meslek Yüksekokullarının 2 yıllık önlisans bölümüdür.

Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik önlisans bölümünü başarılı bir şekilde tamamlayan mezunlara “Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik ön lisans diploması” ve “Tıbbi dökümantasyoncu ve sekreter” unvanı verilmektedir.

Tıbbı Dökümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Çalışma Alanları; Bu bölüm mezunları devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve kliniklerde, tıbbi yazılım işi yapan şirketlerde, medikal malzemeleri satan firmalarda ve şirketlerde, ambulans şirketlerinde görev yapabilirler.

Günümüzde tıbbi dökümantasyon teknikerleri hala kadro sorunu yaşamaktadır ancak buna rağmen bu alanda yetişmiş eğitimli elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bölüm mezunları kadro sorunlarının çözüleceğini umut etmektedirler. Özel hastanelerinin sayılarının ise her gün daha da artması ise bu bölüm mezunlarına yeni iş kapıları aralamaktadır.

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Bölümü Hakkındaki Yorum ve Görülerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.