Tiyatroculuk Bölümü

Kaleme alınan bir tiyatro oyununda bulunan karakterlerden birini sahne ortamında canlandıran kişilere “Tiyatrocu” adı verilmektedir.

Tiyatrocu Ne Yapar?

  • Yönetmeni tarafından kendisine verilen rolü inceler ve bu rolün sözlerini yani repliklerini ezberler.
  • Kendisinden canlandırması istenen kahramanın ruh haline bürünerek onun davranışlarını en inandırıcı şekilde canlandırmaya çalışır.
  • Tiyatro oyunun bir kısmını kendi kendine bir kısmını ise yönetmeni eşliğinde çalışır ve provalar yapar.
  • Sergilenecek tiyatro oyunu için yapılan genel provalara dahil olur.

Tiyatro Bölümü Dersleri; Tiyatro bölümü 4 yıllık lisans programıdır. Bu 4 yıl öğretim süresi boyunca tiyatro bölümü öğrencileri; Tiyatro Kuramları, Çizimli Tiyatro Mekan Bilgisi, Sahne Bilgisi, Türk Tiyatro Tarihi, Dünya Tiyatro Tarihi, Sahne Çalışması, Tiyatroya Başlangıç ve Metodoloji, Dramatik Yazarlık, Eleştiri-İnceleme, Tiyatro Yönetimi, Geleneksel Kaynaklar, Oyun Yönetmenliği, Hareket ve Emprovizasyon, Konuşma ve Ses Eğitimi gibi alan derslerinin yanı sıra, Yabancı Dil, Türk Dili ve Edebiyatı, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi dersler almaktadır.

Tiyatro bölümünü başarılı bir şekilde tamamlayan mezunlara “Tiyatro Oyuncusu” unvanı verilmektedir. Tiyatro oyuncuları genellikle kapalı alanlarda çalışmakla birlikte nadir de olsa açık alanlarda da çalışmaktadırlar. Tiyatro oyuncuları mesleklerini icra ederken aynı zamanda rejisörle, kostümcülerle, makyajcılarla ve diğer tiyatro oyuncuları ile iletişim içinde olurlar.

Tiyatro Bölümü İş İmkanları; Tiyatro oyuncularının başarıları ya da başarısızlıkları izleyici kitlesinin beğenisine bağlıdır. Bu nedenle de tiyatro oyuncuları yeniliklere açık olarak sürekli kendilerini geliştirmelidirler. Tiyatro oyuncuları Devlet tiyatrolarında çalışabilecekleri gibi aynı zamanda özel tiyatro topluluklarında da iş bulma imkanına sahiptirler.

Tiyatro Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.