Toplu ve Dağınık Yerleşme Nerelerde Görülür

Vatandaşların farklı yerlerde barınmalarına, zorunlu gereksinim olan yaşamlarını devam ettirmelerine yerleşme denir. Tarihten bu zamana süre gelen yerleşme biçimleri çok değişik evrelere uğramıştır, insanlar ilk başlarda mağara gibi yerlerde yaşamışlardır.

Türkiye’de Yerleşme Şekilleri;

Kır Yerleşimi

Genellikle nüfusu fazla olmayan yerler ve insanların geçimlerini hayvancılık ve tarım gibi faaliyetlerle sürdürdüğü yerlerdir.

Kır Yerleşmesi ise iki gruba ayrılmaktadır;

  1. Köy Yerleşmesi

En küçük yerleşim yeridir, insanlar burada geçimlerini genellikle tarım ve hayvancılık yaparak devam ettirirler. Türkiye’de köy yerleşimi ise yine kendi içinde iki gruba ayrılır bunlar ise;

Toplu Yerleşme:  Bu yerlere genellikle İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Marmara gibi yerlerde oluşmuştur ve evlerin birbirine olan mesafesi çok yakındır.

Dağınık Yerleşme: Bu tür yerlerde ise evler birbirine uzaktır, geniş bir arazi üzerinde bir yada iki ev bulunur, bunlara da Karadeniz bölgesinde rastlamak mümkündür.

Köy Altı Yerleşmeleri

Burada yaşamanın birden fazla nedeni olabilmektedir, belli bir neden bağlı kalmaksızın gerek aile arasında çıkan tartışmalar, arazi kavgaları, hayvanları otlatmak için uzak yerlere gitme gibi sebeplere bağlı olabilmektedir.

En Bilinen Köy Altı Yerleşmeleri İse Şöyle;

Mahalle

Divan

Yayla

Mezra

Kom

Ağıl

Oba

Dam

Çiftlik

Türkiye’de Taş Evler Genelde: Eğe ve Doğu Anadolu, Akdeniz Bölgelerinde,

Kerpiç Evler; Doğu ve Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu Bölgesinde,

Ahşap Evler İse; Ege, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yaygındır.

 

 

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.