Toplumsal Değerlerin Oluşmasında Dinin Etkisi

Tarihin ilk dönemlerinden beri yaşamış olan insanlar, çeşitli nedenlerden dolayı birbirlerinden farklı hayat tarzları benimsemişler ve benimsedikleri ilkeler ile uzun ömürler sürdürmüşlerdir. Bu ilkelerin belirlenmesinde katkısı olan birçok etken olmuştur. Ancak bu etkenlerden en önemli olanlardan bir tanesi şüphesiz ki din olmuştur. Din, insanların yaşantılarının büyük bir bölümünü oluşturduğu gibi aynı zamanda toplumsal değerlerin belirlenmesinde de aktif olan bi kriter olmuştur.

Dinler, insanların huzura erişmesini ve mutlu bir yaşam sürmelerini diledikleri için insanların hayatlarını düzenlemek adına bazı kurallar koymuşlardır. Bu kurallar, tarihin en eski zamanlarında görülmüş dinlerden başlamak üzere günümüzdeki semavi dinlere kadar gelmişlerdir. Dinin insanlara sorumluluk bildiği kavramlardan en önemlisi ahlak kavramıdır. Din, insanların nasıl yaşaması ve yaşantısı boyunca neler yapması gerektiğini belirler ve insanlara da bunlara uyarak huzura kavuşabileceklerini, mutlu olabileceklerini söyler. İlk insan olan Hz. Âdem’e nasıl yaşaması gerektiği bilgisi Allah tarafından verilmiş ve o da kendisinden sonraki nesillere bu bilgiyi aktarmıştır. Ondan sonraki nesiller de bu bilginin gerçekliğiyle büyümüşlerdir.

Aktarılan bu bilgi, o zamandan günümüze kadar gelmiş ve dinin bizlere koyduğu ahlaki sorumluluklar, bizlerin hayatını doğrudan etkilemiş ve aynı zamanda insanlar arasındaki ilişkileri de düzenlemiştir. Kur’an-ı Kerim’de de, insanların peygamberlerin göstermiş olduğu yoldan gitmeleri gerektiği ve yasakladıklarından uzak durulması gerektiği yazılmaktadır. Bu ayetler, insanların değerlerinin oluşmasında da yüksek derecede etkili olmuştur.

Toplumsal Değerlerin Oluşmasında Dinin Etkisi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir