Toprak Kayması Nedir Nasıl Oluşur

İnsan, yaşantısı boyunca çevresindeki birçok şeyle olduğu gibi doğa ile de mücadele etmek durumundadır. Doğa, kimi zaman insana karşı çok dürüst olup ona sonsuz güzellikler sunarken, aynı zamanda bazen de insan hayatını sona dahi erdirebilecek şekilde afetler ortaya çıkabilmektedir. Bu afetler, genelde doğal olarak gerçekleşse de, yine de bazılarında insansal faaliyetlerin de etkisi olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür.

Toprak kayması olayı, toprağın çeşitli sebeplerden dolayı hareket alması ve bir yamaçtan aşağı doğru kayması durumuna denilmektedir. Bu doğa olayına aynı zamanda heyelan adı da verilmektedir. Bu olay, kimi zaman küçük boyutta bir toprağın kayması ile oluşurken bazen de büyük çapta bir toprağın kayması ile gerçekleşebilmektedir. Heyelan riski yüksek olan bölgeler eğimin yüksek olduğu, eğimde ağaç bulunmayan bölgelerdir. Yoğun yağış alan bölgelerde toprak altında sürtünme durumu azaldığı için toprak kayması daha kolay şekilde oluşmaktadır.

Eğimi yüksek olan bölgelerde, ağaçlandırmanın da yeterli şekilde olmaması durumunda toprağın altına giren sular, toprağın sürtünmeyle tutunma kuvvetini azaltır ve büyük kütleler halinde kaymasına neden olur. Bu nedenle suyu çekme özelliği daha yüksek olan topraklar, toprak kayması oluşturmaya daha meyilli olan topraklardır. Tıpkı diğer tüm doğa olayları gibi bu olay da insan yaşantısını tehdit edebilecek nitelikte bir doğa olayıdır. Bu sebepten dolayı bu riskin bulunduğu yerler tespit edilmeli ve devlet tarafından buralarda yapılaşmanın sağlanmasına izin verilmemesi gerekmektedir.

Toprak Kayması Nedir Nasıl Oluşur Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.