Trikotaj Öğretmenliği Nedir

Eğitim kurum veya kuruluşlarında öğrencilere ya da yetişkin kişilere trikotak ile ilgili eğitim veren kişilere “Trikotaj Öğretmeni” adı verilmektedir.

Tirkotaj Öğretmeni Görevleri;

Milli Eğitim Bakanlığı diğer öğretmenlik bölümlerinde olduğu gibi bu alanda da işlenecek olan konuları, hangi yaş düzeyine hangi yöntemlerle hangi tutum ve davranışların kazandırılması gerektiğini mevzuat hazırlayarak belirtmiştir. Trikotaj öğretmeni de bu mevzuat doğrultusunda görevlerini yerini getirmektedir.

  • Eğitim verdiği yaş grubuna uygun olarak çalışma planı hazırlar,
  • Öğrencilerin başarılını ölçer ve başarılarını arttıracak yöntem ve teknikler geliştirir,
  • Eğitim verdiği ve sorumlu olduğu atölyede bulunan tüm araç ve gereçleri ya da dersi için tüm ortamı eğitime hazırlar,
  • Gerekli durumlarda eğitim verdiği tüm araç ve gereçlerin basit onarımını ve bakımlarını yapar,
  • İşletmelerde staj uygulaması yapan öğrencilerin staj uygulamalarını takip eder ve takipleri hakkında raporlar tutar.

Tirkotaj öğretmeni olmak isteyen adaylar; öncelikle öğretmenlik mesleğine yatkın olmalıdırlar. Bununla birlikte makineler ile çalışmayı seven, öğrenciler üzerinde disiplin sağlayabilen, insanlara bir şeyler öğretmen yeteneği yüksek, sabırlı ve hoşgörülü kişiler olmalıdırlar.

Trikotaj öğretmenleri atölyelerde ve sınıf ortamında ders vermektedir. Genellikle ayakta ders veren trikotaj öğretmenlerinin çalışma ortamları oldukça aydınlık fakat makinelerden dolayı tozlu ve gürültülü ortamlardır.

Trikotaj Öğretmenliği Çalışma Alanları; Bu bölüm mezunları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren kız meslek liselerinde, anadolu kız meslek liselerinde ve yaygın eğitim kurumlarında trikotaj alanında ders verebilirler. Ayrıca özel sektörde giyim endüstrisi ile ilgilenen atölyelerde çalışma hakları da bulunmaktadır ya da isterler ise kendi işyerlerini açabilmektedirler.

Trikotaj Öğretmenliği Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.