Turizm İşletmeciliği Nedir

Turizm sektörü günümüzde git gide gelişen bir alandır. Çünkü insanların seyahat etme özgürlüğü hiç bir zaman bitmeyen bir ihtiyaçtır bu nedenle de turizm sektörü her gün biraz da kendisini geliştiren ve doğal olarak bu alanda çalışabilecek insna gücüne ihtiyaç duyan bir alandır.

Turizm İşletmeciliği Bölümü Amacı; Bu bölüm ulaştırma, seyahat, konaklama ve yiyecek-içecek işletmelerinde tüm işlerin planlanarak uygulamaya konulmasını sağlamak amacı ile çalışacak olan insan gücü yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Turizm İşletmeciliği Dersleri; Bu bölüm 4 yıllık lisans programıdır. Bu bölüm öğrencilerine Anadolu uygarlıkları, İstanbul şehri ve uygarlıkları, işletme, turizm ekonomisi, genel muhasebe, insan kaynakları yönetimi, seyahat yönetimi ve operasyonu, ön büro, mutfak hizmetleri, ulaştırma sistemleri, bilgisayar kullanımı gibi dersler okutulmaktadır. Ayrıca konaklama ya da seyahat ekonomisi dallarından herhangi birince çalışmak isteyen öğrenciler 3. ve 4. yarıyıllarda program başkanlığında belirlenen dersleri almak durumundadırlar.

Turizm işletmeciliği bölümü okumak isteyen adaylarda her şeyden önce çevresindeki insanlarla olumlu ilişkiler kurabilmelidir. Bunun yanı sıra bu kişilerin ikna kabiliyetinin yüksek olması, güler yüzlü olmaları, temizlik konusuna önem vermeleri, dikkatli ve sabırlı olmaları, bedenen sağlıklı ve dayanıklı olmaları meslekte aranan en önemli özellikler arasındadır.

 

Turizm İşletmeciliği Çalışma Alanları; Bu bölüm mezunları otel ya da motel gibi konaklama işletmelerinde, seyahat firmalarında, Kültür ve Turizm bakanlığının ilgili birimlerinde çalışma imkanına sahiptirler. Ayrıca istekleri doğrultusunda kendi işletmelerini kurarak da çalışabilirler.

Turizm İşletmeciliği Bölümü Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.