Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü, Türk dilinin gelişmesini, yapısını ve diğer diller ile olan ilişkilerini, Türk Edebiyatının günümüzdeki durumunu ve tarihini inceleyecek ve bu konu hakkında bilgi verecek amacıyla eğitim veren bir alandır. Mezunlar devlet kamusunda ortaöğretim kurumlarında öğretmenlik yapabilirler. Günümüzde kullanılan Türkçe dilinin sorunlarına çözüm arayarak bu çözümleri paylaşan ve tartışan kişiler yetiştirmektir.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Türk Dili ve Edebiyat bölümünden mezun olan kişiler “Türkolog” unvanı alır. Bölümlerini başarılı bir şekilde bitiren kişiler, arşivlerde, kütüphanelerde, TRT’de ve Kültür Bakanlığında görev alabilirler. Öğretmenlik belgesi alan kişiler ortaöğretim okullarında öğretmenlik yapabilirler. Özel yetenekleri ve bu alanda merakları olanlar gazete ve dergilerde yazı yazabilirler. Medya kurumlarında da çalışma imkânları vardır. Üniversitelerde de Türk Dili ve Edebiyatı okutmanlığı, uzmanlık ve araştırma görevlisi gibi akademik yapıda da çalışabilirler. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı arşivlerinde uzman olarak görev alabilme imkânları da vardır.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden başarılı bir şekilde mezun olan kişiler öğretmen olarak atanabilir. Göreve yeni başlayan öğretmenler diğer öğretmenlerde az miktarda düşük bir aylıkla göreve başlarlar, bu fiyat zamanla artış gösterecektir. Öğretmenler ek ders, yan ödeme ve özel eğitim gibi olanakları da bulunmaktadır. Özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenler devletin kamusunda çalışan öğretmenlerden daha fazla ücret almaktadır.

 Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.