Türkçe Öğretmenliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Türkçe Öğretmenliği Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Türkçe Öğretmenliği Bölümü, Türkçeyi düzgün, etkili ve kurallarına uygun bir biçimde kullanabilme yeteneğine sahip, Türkçe öğretmenliği bölümüyle ilgili yeterli seviyede alan bilgisine ve becerilerine sahip öğretimin yöntem ve tekniklerini değerlendirme yöntemlerini bilen, iletişim teknolojilerini doğru bir şekilde kullanabilen, eğitim sisteminin tarihsel gelişimi ve yapısı hakkında gerekli bilgilere sahip, demokrasiye inanan, Atatürk İlke ve İnkılâplarına bağlı, manevi, Türk milli, ahlaklı ve kültürel değerlerin inancında olan, analitik ve bilimsel düşünme yeteneklerine sahip, araştırmacı olan, çevreye ve topluma duyarlı, faydalı ve geleceğe güvenle bakacak olan bireyler yetiştirmektir.

Türkçe Öğretmenliği Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Türkçe öğretmenliği bölümünü bitirenlerin büyük bir kısmı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda Türkçe ve Dilbilgisi öğretmenliği yaparlar. Bu ders haricinde ise drama, güzel konuşma ve yazma, Türk Dili ve Edebiyatı, edebi sanatlar, hızlı okuma teknikleri, yazı sanatı, Türk Lehçeleri, edebi metinler, halk bilimi gibi daha birçok derslere girebilirler. Bunun dışında yazar ve şair de olma olasılıkları vardır.

Türkçe Öğretmenliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Türkçe Öğretmenliği bölümünden mezun olan kişiler Türkçe Öğretmeni unvanını alırlar. Bölümden başarılı bir şekilde mezun olanlar MEB’e bağlı okullarda Türkçe öğretmenliği yapabilirler. Özel eğitim kurumlarında da Türkçe öğretmeni ve edebiyat dalıyla alakalı diğer meslekleri de bu kurumlarda yapabilme imkânları vardır. Türkçe öğretmenlerinin genel maaşları 2500 – 3000 TL arasındadır. Bu fiyatlar hizmet yılına ve nerede öğretmenlik yaptığına göre değişebilir. En düşük öğretmen maaşı ise 2250 TL’dir.

Türkçe Öğretmenliği Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.