Türkiye’nin Başkenti Neresidir Neden

Anadolu topraklarında kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti, dünyaca Osmanlı İmparatorluğu’nun devamı olarak bilinmektedir. Böyle bilinmesine rağmen aslında iki devlet arasında yönetim noktasında çok büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bunlardan en temeli, Osmanlı Devleti’nde monarşi olan yönetim sistemi, Türkiye Cumhuriyeti’nde demokratik, milletin egemenliğini esas alan yönetim biçimi olmuştur. Osmanlı Devleti’nin başkenti İstanbul’ken, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara olmuştur. Bunun değiştirilmesinin bazı sebepleri vardır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, başkentin neden İstanbul yerine Ankara yapıldıığını anlatmaya çalışacağız. Sizler de bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Osmanlı Devleti’nin hüküm sürdüğü zamanlarda, I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ile birlikte devlet çok önemli derecede toprak ve güç kaybetmişti. İstanbul’da bulunan Osmanlı yönetimi, ülke içerisinde yaşayan halkların güvenliğini tahsis edemeyecek duruma gelmişti. Bu sebepten dolayı Atatürk önderliğindeki Anadolu’daki yerel direniş birlikleri bir araya gelerek düşmana karşı topyekün bir ayaklanma başlattılar. O dönemde, İzmir, İstanbul gibi Anadolu için kritik önem taşıyan bölgeler, düşman askerlerinin işgaline uğramıştı. İstanbul hükümeti, ülkeyle ilgili kararları dış güçlerin etkisi altında veriyorlardı.

Anadolu’da bulunan yerel direniş birlikleri, bir yönetim merkezine ihtiyaç duyuyorlardı. Bu sebepten dolayı Ankara, hem batıya hem de doğuya yakın olması, bunun yanı sıra güvenli bir bölge olması nedeniyle bu birlikler tarafından merkez seçilmiştir. Sonrasında savaşın kazanılmasının ardından da Ankara, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu yer olarak başkent seçilmiştir.

Türkiye’nin Başkenti Neresidir Neden Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.