Uçak Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Uçak Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Havada olan her türlü aracın inşa projelerinin hazırlanmasını ve tasarlanması, üretilmesi, bakım ve onarımının yapılması ve işletme gibi konularında araştırma ve eğitim yapılır. Türk Hava Yolları, Hava ve Kara Kuvvetlerinde bakım üstlerinde ve bazı özel havacılık kuruluşlarında çalışılabileceği gibi makine mühendisliği olan yerlerde de çalışılabilir. Rasathanelerde ve gözlem istasyonlarında da görev yapabilirler. Fakat mezun olanların büyük bir kısmı iş bulmakta zorluk yaşıyor.

Uçak Mühendisliği Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Havacılık ve uzay mühendisi, Türk Hava Yollarında, Türkiye Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri bakım üslerinde, Türk Uçak Sanayisinde, Türkiye Uzay ve Havacılık Sanayisinde ve Makine Kimya Endüstrisinde çalışabilirler. Havacılık ve uzay endüstrisinde çalışan elemanların çoğunluğu bilim adamlarından, üst düzeyde elemanlardan ve mühendislerden oluşmaktadır. Ülkemizde uçak ve uzay sanayisi, lisans anlaşmalarıyla tamirat ve montajdan işe başlayarak, belirlenen bir plan çerçevesinde geliştirme ve araştırmaya da yer vererek milli katkının artmasında büyük rol almalarını planlayan bir hedef doğrultusundan araştırmalar ve geliştirmeler devam etmektedir. Gelişen ve araştırılan bu hedef doğrultusunda havacılık ve uzay mühendislerine ihtiyaçta artmıştır.

Uçak Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Uçak Mühendisliği Bölümünden mezun olan kişiler mezun olduğu alana göre Havacılık ve Uzay Mühendisliği ve Uçak Mühendisliği diplomasını ve mezun olmuş olduğu dala göre unvanları verilir.

Uçak mühendisliğine yeni başlamış olan bir kişi ortalama 2000-3000 TL arası maaş alırlar ama zaman içinde bu fiyatlarda artış olabilir. Büyük şirketlerde görev alan mühendisler 4000-5500 TL arası maaş almaktadır.

Uçak Mühendisliği Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.