Ülkemizde En Çok Görülen Doğal Afetler Hangileridir

İnsanlar, yaşantıları boyunca onların elinde olmayan ve onlara büyük zararlar verebilen bazı doğal afetlerle karşı karşıya kalabilirler. Bunların bir çoğundan korunmanın bir yolu yoktur, çünkü bu olaylar doğada kendi kendilerine gerçekleşirler. Bu sebepten dolayı da insanlar, bu tür afetlerle mücadele edemedikleri için kimi zaman bu afetlerde büyük kayıplar meydana gelebilmektedir. Bu olaylar, insan eliyle direkt olarak oluşturulan olaylar olmasa da tabi ki bazılarının gerçekleşmesinde insanın da payı vardır. Örneğin ormanlık alanların bilinçsizce yok edilmesi toprak kaymasına, dere yataklarına yapılaşma yapılması sel baskınlarına sebep olabilmektedir. Bu yüzden bu afetlerden daha az zarar görmek için insanın da hareketlerini kontrol etmesi ve davranışlarında sorumluluk bilincine sahip olması gerekmektedir.

Doğanın bilinçsiz şekilde katledilmesi ve yanlış uygulamalar, bu tür olaylara sebep olabilir. Ülkemizde de bu tür olaylardan bazıları görülmektedir. Örneğin 1999 yılında yaşanan şiddetli deprem felaketinde ülkemizde birçok vatandaş hayatını kaybetmiş, birçok bina kullanılamaz hale gelmişti. Heyelan, sel gibi olaylar da ülkemizde denk gelinen doğal afetler olarak bilinmektedir.

Karadeniz Bölgesinin yüksek yağışlar alması nedeniyle bu bölgede de kimi zaman sel felaketleri yaşanabilmektedir. Bununla birlikte bu bölgelerde toprak kayması gibi olaylar da yaşanarak insan yaşantısına zarar verebilmektedir.

Doğal afetlerin çoğu kendi kendisine oluşuyor olsa da yine de insanların eğitim sayesinde bu konu için alabilecekleri önlemler vardır. Bu sebepten dolayı hayatın her alanında olduğu gibi bu alanda da eğitim çok önemlidir.

Ülkemizde En Çok Görülen Doğal Afetler Hangileridir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.