Ülkemizde İmam Hatip Okulu Açılma Kararı Hangi Tarihte Alınmıştır

Türkiye Cumhuriyeti, yönetim biçimi çok farklı olsa da Osmanlı Devleti’nin devamı olarak kurulmuş bir devlettir. Osmanlı Devleti içerisinde bulunan halkların eline yönetim hakkının geçmesi ile birlikte demokrasi anlayışına geçilmiş ve çağdaş, modern Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

Osmanlı Devleti döneminde, dini bilgiye sahip ahlaklı ve erdemli insan sayısı çok fazla olduğu için dini eğitimin verilmesi konusunda da başarılı bir politika izleniyordu. Ancak devletin son dönemlerinde toplumda yozlaşmanın başlaması ile birlikte halk içerisinde bilgi veya ahlak sahibi olmayan insanlar, gerçek olmayan uygulamalara imza atmaya başlayıp eğitimsiz halkın dini duygularını sömürmeye başlamışlardır. Bu uygulama ise devlet elinin değmediği, kendisini dini önder olarak gören kişilerin kurumları içerisinde yapılıyordu ve bu insanlar, dini duyguları kullanarak halkı istedikleri gibi yönlendirmeyi başarıyorlardı.

Medrese gibi kurumların cumhuriyetin ilanından sonra kapatılması sebebiyle din insanlarının yetiştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştı. Dini kurumlara nitelikli ve eğitimli personel getirilebilmesi amacıyla cumhuriyetin ilanından sonra da imam hatip okullarının açılması kararı alınmıştır. Bu okullarda ağırlıklı olarak dini eğitim verilmek üzere aynı zamanda dünyevi konularda da öğrencilerin bilgilendirilmesi hedefleniyordu.

Dünya görüşü açık, daha nitelikli dini yetkililer yetiştirmek amacıyla 1924 yılında ilk kez imam hatip okullarının açılması kararı alınmıştır. Alınan ilk kararın ardından ülkenin 29 farklı bölgesinde imam hatip okulları açılmış ve bu kurumlarda eğitim başlamıştır. Bu sayede yıllardır toplumda süregelen yozlaşmanın da azalması hedeflenmiştir.

Ülkemizde İmam Hatip Okulu Açılma Kararı Hangi Tarihte Alınmıştır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.