Ülkemizde Zorunlu İlköğrenim Süresi

Dünya üzerinde varlığını sürdüren her ülkede yaşayan vatandaşların hayatlarını düzenleyen belli başlı kurallar vardır. Bu kurallar, devletin daha da gelişmesi ve toplumun refah düzeyinin yükselmesi için kurulmuş düzenleyici kurallardır. Devlet, sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlara bazı hizmetleri vermek zorundadır. Her insanın, kendisini ve çevresini geliştirebilmesi için gerekli olan eğitim de insanlara ücretsiz olarak devlet tarafından sağlanan bir hizmettir. Devlet, açtığı okullarda öğretmenler görevlendirerek ülkedeki vatandaşların bilgi ve sorumluluk seviyelerini yükseltir.

Ülkemizde vatandaş olan her bir bireyin belirli bir süre eğitim alma zorunluluğu vardır. Kişinin sonrasında eğitimine devam edip etmeyeceği ise kendi tercihine kalmış bir durumdur. Ancak, bakanlık tarafından belirlenen müfredatta ve sürede eğitim almak, her vatandaşın zorunluluğudur. Temel eğitim adı verilen zorunlu eğitim süresi, gelişen eğitim imkanları, açılan yeni okullar, atanan yeni öğretmenler ile birlikte Türkiye sınırları içerisinde 4+4+4 şeklinde toplamda 12 yıla çıkarılmıştır. Ancak geçtiğimiz yıllarda, ekonomik olanakların günümüzdeki kadar iyi olmaması nedeniyle temel eğitim süresi 8, 5 gibi yıllar olarakta belirlenmişti.

Temel eğitim, bireylere hayatla, çevreyle ilgili temel bilgileri vermeyi, bu sayede de kişinin biraz olsun bilim anlayışını, çevre anlayışını ve vicdan anlayışını şekillendirmeyi hedefler. Bu eğitim sayesinde birey, hayatı ile ilgili ipuçları edinir ve nerede nasıl davranması gerektiğini, hangi sorumluluklara sahip olması gerektiğini, haklarını, uyması gereken kuralları öğrenir. Yani kısacası temel eğitim, bireyleri hayata hazırlar.

Ülkemizde Zorunlu İlköğrenim Süresi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Rosie

    Me dull. You smart. That’s just what I nedeed.

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.