Ülkemizdeki Kentlerin Nüfusunun Her Geçen Gün Artmasının Sonuçları Neler Olabilir

Eski zamanlarda insanların neredeyse tamamı kırsal bölgede yaşamaktaydılar. Bu insanlar, yaşadıkları yerlerde yürüttükleri tarım, hayvancılık, el sanatları gibi faaliyetler sayesinde yaşantılarını sürdürüyorlardı. Ancak günümüzden yaklaşık 200 yıl öncesinde, İngiltere’de ilk buharlı makinenin icat edilmesi ile birlikte insanlık adına yeni bir dönem başlamıştır. Bu tarihin sonrasında artık, üretimde seri üretime geçilmiş ve eskiden elde etmesi zor olan birçok ürün, kolayca ulaşılabilir hale gelmiştir.

O dönemde sanayinin ortaya çıkması ile birlikte insanlar, köylerden kentlere göç etmeye başlamışlardır. Çünkü kentlerde yaşam şartlarının, köye göre çok daha uygun olduğu ve refahın yüksek olduğu düşünülmekteydi. İnsanlar, ektikleri tarlaları boş bırakarak sanayi tesislerinde çalışmak amacıyla köylere göç ediyorlardı. Bu durumun etkisi, günümüz Türkiye’sinde halen sürmekte olan bir etkidir. Türkiye’de de insanlar, tıpkı eskiden İngiltere’de olduğu gibi köylerini bırakıp kentlere göç etmektedirler.

Bu durum dışarıdan normal görünse de bazı ağır sonuçlara yol açabilen bir durumdur. Kentlere nüfusun, olması gerekenden fazla şekilde artması ile birlikte ilk başta çarpık kentleşme görülür. Çarpık kentleşme olması da altyapı, elektrik, su gibi hizmetlerin vatandaşlara ulaşmasını oldukça zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte bir anda artan nüfus ile birlikte eğitim kurumları, sağlık kurumları gibi kurumlar da vatandaşa hizmet vermeye yetersiz kalır. Bunun yanı sıra trafik, toplu taşıma problemleri gibi birçok problem ortaya çıkabilir. En önemlisi de, işgücünün çok olmasına rağmen işverenin bulunmaması halinde oluşacak işsizliktir. Bu durum, kişileri ve aileleri depresyona sürükleyebilir.

Ülkemizdeki Kentlerin Nüfusunun Her Geçen Gün Artmasının Sonuçları Neler Olabilir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.