Ülkemizdeki Sekiz Yıllık Temel Eğitimin Bütün Vatandaşlar İçin Zorunlu Olmasının Nedeni Neler Olabilir

Eğitim, bireyler için bir gereklilik olduğu gibi aynı zamanda toplumun tamamı için de bir gerekliliktir. Dünya üzerinde varlık sürdüren toplumların daha güvenli, daha huzurlu, daha mutlu yarınlara ulaşmasının tek yolu daha fazla eğitimden geçmektedir. Eski dönemlerde, ülkemizde eğitim gibi bir zorunluluk yoktu. Sadece dileyen kişiler, belirli kurumlara giderek eğitim hakkına sahip oluyorlardı. Ancak günümüzde, dünyanın değişen yaşam tarzında eğitimli olmayan bir kişinin kendisine ve çevresine faydalı olabilmesi mümkün değildir.

Sosyal bir devlet olmanın bir gerekliliği de, vatandaşları daha parlak, daha huzurlu yarınlara taşımaktır. Türkiye Cumhuriyeti’de bu gerekliliği esas almış ve vatandaşları için binlerce eğitim kurumları açmıştır. Bu kurumların içerisinde büyüyen kişiler ileride dünyayı değiştirecek şeyleri yapacak kişiler bile olabiliyorlar. Örneğin ücra bir yerde köyde büyümüş olan bir birey, devletin ona sunduğu eğitim hizmeti sayesinde kendisini geliştirme fırsatı yakalayıp, insanlık adına faydalı işler yapabilmektedir.

Devlet, vatandaşlarına işte bu bilinci kazandırmak ve onları hayata, ayakları yere sağlam basan bir birey olarak hazırlamak için sekiz yıllık temel eğitimi zorunlu tutmuştur. Bu sekiz yıllık süre zarfı içerisinde vatandaşlara, hayatla ilgili temel bilgilerin yanı sıra bazı bilimlerle ilgili bilgiler de öğretilir. Bu sayede ülkede yaşayan vatandaşların da refah seviyesi yükselir. Eğer etrafımızda hiç eğitim almamış, kendisini hiç geliştirmemiş cahil kişilerle yaşıyor olsaydık, bu kişilerin yapacağı yanlış uygulamalar bizlerin de hayatını etkileyebilirdi.

Ülkemizdeki Sekiz Yıllık Temel Eğitimin Bütün Vatandaşlar İçin Zorunlu Olmasının Nedeni Neler Olabilir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.