Ülkemizi Neden Çok Sevmeli ve Korumalıyız

Dünya üzerinde varlığını sürdüren her insanın, ait olduğu bir toprak parçası vardır. Bu toprak parçası, kişinin doğduğu, büyüdüğü ve yaşadığı yerdir. Bu toprak parçasına biz aynı zamanda vatan deriz. Vatan ile toprak parçası arasındaki fark ise, kişinin o yere karşı hissettiği duygulardır. Yani bir toprak parçasını vatan yapan, insanın oraya duyduğu bağlılık ve hissettiği sevgidir.

Bizler de Türk milleti olarak neredeyse bin yıldır, bugün hala hayat sürdürdüğümüz topraklarda yaşamaktayız. Bu toprakların her bir karesi, her bir köşesi bize ait binlerce izle doludur. Bu topraklar, bizlere aittir ve bizlerin başka bir vatanı olmayacaktır. İnsan, Amerika’da ya da Asya’da bir yeri, kendisine ev olarak edilebilir. Bu doğal bir durumdur ancak o yeri, vatan olarak hissetmesi kolay değildir. Çünkü bizler hayatımızı bu topraklarda yaşadık ve dilimiz, dinimiz, kültürümüz, kısacası bizi biz yapan her şey bu topraklardadır.

Bizlerin gidebileceği başka hiç bir yer yoktur. Bu nedenden dolayı da vatan toprağı konusunda çok dikkatli ve hassas olmalıyız. Evimize, odamıza ne kadar özen gösteriyorsak bizlerin toprağı olan bu vatana da aynı şekilde hassasiyet göstermeli, onu korumalıyız. Unutmamalıyız ki bizler, vatan aşkı adına Çanakkale Savaşları’nda henüz 13-14 yaşlarındayken şehit olan yiğitlerin torunlarıyız. Atalarımız, günümüzde biz bu topraklarda huzur ve refah içerisinde yaşayalım diye canlarını ortaya koymaktan asla tereddüt etmemişlerdir. Bizler de bu sebepten dolayı ülkemizin kıymetini iyi bilmeli ve onu her daim korumalıyız.

Ülkemizi Neden Çok Sevmeli ve Korumalıyız Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.