Ülkemizin Çeşitli Yerlerinde Farklı Kültürel Özelliklere Rastlamamızın Nedenini Araştırınız

Anadolu toprakları, tarihin çok eski dönemlerinden beri içerisinde yaşamış olan yüzlerce millete ev sahipliği yapmıştır. Bu topraklar üzerinde yaşam sürdürmüş olan her toplum, kendisine ait izleri de Anadolu topraklarına bırakmıştır. Bu sebepten dolayı bugün bakıldığında, Türkiye’de, bundan 2-3.000 yıl öncesine ait insanların yaşadığı şehirlere ait izler de bulunabilmektedir. Yani Anadolu toprakları, tarih boyunca farklı kültürlerin, farklı milletlerin bir arada yaşadığı bir coğrafya olmuştur.

Yakın tarihimiz incelendiği zaman Osmanlı Devleti’ni görürüz. Bu devletin hükmettiği bölgeler alabildiğine fazla olmuştur. Doğu Avrupa’dan, Kuzey Afrika’ya kadar uzanan Osmanlı toprakları nedeniyle Osmanlı, çok kültürlü bir devlet olma özelliğini taşımıştır. Bununla birlikte Türkler de Osmanlı himayesi altında dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmışlardır. Örneğin Orta Doğu bölgesinde yaşayan Türkler, oranın kültürüne göre hayat sürmüşlerdir. Aynı şekilde Doğu Avrupa eyaletlerinde yaşayan Türkler de buranın kültürünü almışlardır.

Zaman içerisinde Osmanlı dağılınca, dünyanın dört bir yanına yayılmış olan Türkler, anavatanları olan Anadolu topraklarına geri dönüş yapmışlardır. Bu, bizim kültürümüzün çeşitli olmasının temel sebebidir. Bununla birlikte Osmanlı’nın sahip olduğu hoşgörüye dayalı yönetim anlayışı nedeniyle ülkenin çeşitli bölgelerinde yaşayan insanlar, kültürel değerlerinden asla uzak kalmamış aksine değerlerini geliştirme fırsatı yakalamışlardır. Türk-İslam kültürü de zaten bunun üzerine kuruludur. Hoşgörü üzerine kurulan bu sistemde farklılıklar bir dezavantaj değil, hayatı renklendiren bir avantaj olarak kabul edilmektedir.

Ülkemizin Çeşitli Yerlerinde Farklı Kültürel Özelliklere Rastlamamızın Nedenini Araştırınız Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.