Uzaktan Eğitimle Formasyon Veren Üniversiteler

Yükseköğrenim gören bazı öğrenciler eğitim fakülteleri okumadıkları halde öğretmenlik mesleğine geçmeyi hedeflemektedir ancak Fen Edebiyat fakülteleri ve benzeri yükseköğrenim okullarından mezun olan adaylar  bazı ek dersleri alarak öğretmenlik yapabiliyorlar.

Adayların öğretmenlik derslerinin aldığı bu eğitime éformasyon eğitimi” adı verilmektedir. Formasyon dersi alarak öğretmen olmak isteyen adaylar, öğretmenliğe dair ölçme ve değerlendirme, psikoloji, öğretim yöntem ve teknikleri gibi bir çok ders alırlar ve böylece öğretmenlik diplomasını alamarak kendi okudukları bölümün öğretmenliğini yapabilirler.

Örneğin; Fen edebiyat üniversitesinde Tarih bölümü okuyan ve bu bölümü bitiren öğrenci normal şartlarda Tarih kurumlarında araştırmacı v.s gibi konumlarda çalışabilir. Ancak bu bu öğrenci formasyon dersleri veren üniversitelerin herhangi fomasyon dersleri aldığı takdirde “Tarih öğretmeni” olarak görev yapabilmektedir.

Formasyon derslerini her üniversite vermemektedir. Bu nedenle formasyon derslerini almak isteyen öğrenciler sadece formasyon derslerini veren üniversitelere başvuru yapabilirler ve bu üniversitelerden formasyon derslerini alıp öğretmen olabilirler. Bu yazımızda sizlere uzaktan eğitimle pedagojik formasyon veren üniversiteleri derledik.

Uzaktan Eğitimle Formasyon Veren Üniversiteler:

1. Amasya Üniversitesi

2. Sakarya Üniversitesi

3. Atatürk Üniversitesi(Bilgöl Üniversitesi de Atatürk Üniversitesine bağlı olarak uzaktan eğitimle formasyon veremektedir.)

4. Anadolu Üniversitesi

5.Süleyman Demirel Üniversitesi

6.Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi(Uzaktan eğitimle formasyon kontenjanı sınırlıdır ve iki seçenek vardır yüz yüze ve uzaktan olarak belirtilir.)

7.Karabük Üniversitesi

8. Kafkas Kars Üniversitesi

9. Yakındoğu Üniversitesi

10. İstanbul Ticaret Üniversitesi

11. Hasan Kalyoncu Üniversitesi

12. Atılım Üniversitesi

13. Doğu Akdeniz Üniversitesi(Kıbrıs)

14. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi

15. Sinop Üniversitesi

Uzaktan Eğitimle Pedagojik Formasyon Veren Üniversiteler Konusundaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. ŞuleK

    Bunun için neler yapmamiz gerek?
    Formasyona sahip olunca atamalarda uzaktan olduğu için sorun yaşar mıyız?
    Son olarak 4. Sinif veya mezun mu olmak gerek?

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.