Uzay Mühendisliği Nedir

Ülkemizde teknolojik çalışmalar gün geçtikçe artmaktadır. Uzay hakkındaki araştırmalar ve çalışmalar da teknolojik çalışmalar arasında en fazla çalışılan alanlardan birisidir. Gün geçtikçe bu alana olan rağbet daha da artış göstermektedir.

Uzay Mühendisliği Bölümü Amacı; Bu bölüm uzay bilimleri ve uzay teknolojisi konusunda öğrencilere eğitim verir, uzay bilimleri ve uzay teknolojisi alanında yetişmiş, eğitimli ve bilimsel araştırmalar yapabilecek uzmanlar yetiştirmektedir.

Uzay Mühendisliği Bölümü Dersleri; Uzay bilimleri ve uzay teknolojisi bölümü 4 yıllık lisans programıdır. Bu bölüm öğrencileri öğretim süreci boyunca matematik, fizik gibi temel dersler ile birlikte astronomi ve uzay teknolojisi ile ilgili temel dersler almaktadırlar.

Uzay bilimleri ve uzay teknolojisi okumak isteyen adaylar öncelikle üstün bir akademik başarıya sahip olmalıdır daha sonra ise adayların fizik ve astronomi konularına ve bilimsel çalışmalara ilgili olması da aranan diğer özelliklerdir. Bu özellikler adayların bu bölümde ve meslek hayatında daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

Uzay mühendisliği bölümünü bitiren mezunlara “Uzay Mühendisi” unvanı almaktadır. Uzay mühendisleri; uzay araçlarının tasarlanmasında, üretiminde, üretilen araçların uzaya gönderilmesinde, uzaya gönderilen araçların yeryüzünden izlenmesinde, uzay araçlarının arasındaki haberleşmelerin sağlanmasında çalışırlar.

Uzay Mühendisliği Çalışma Alanları; Bu bölümü bitiren uzay mühendisleri Aselsan, Roketsan, TÜBİTAK ve Marmara Araştırma Enstitüsü gibi kuruluşlarda iş bulabilirler. Ülkemizde ise bu mezunların iş bulma olanağı uzay çalışmalarının artması ile doğru orantılıdır.

Uzay Mühendisliği Bölümü Konulu Yazımız Hakkındaki yorum ve Görüşleriniz Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.