Veteriner Fakültesi Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Veteriner Fakültesi Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Veteriner Fakültesi, hayvan ırklarının gelişimi, korunması, ıslahı, verimliliklerinin artırılması, hastalıklarının tedavisi ve hayvansal ürünlerin insan sağlığına uygunluğunu araştırılmayı amaçlayan ve bu konularla alakalı eğitimli bireylerin yetiştirilmesini sağlayan bir birimdir.

Veteriner Fakültesi İş Olanakları ve Geleceği

İş olanakları bakımından geniş bir yelpazeye sahip bir birimdir. Bu bölümden mezun olan bir birey, kırmızı et ve et üretim tesislerinde, vahşi yaşam veterineri, biyoteknoloji, hayvan diş veterineri, su ürünleri veterineri, gıda güvenliği ve sağlığı, çiftlik hayvanları veterineri, laboratuvar hayvanları veterineri, egzotik hayvan veterineri ve ev hayvanları veterineri gibi iş dallarıyla alakalı bir firma veya şirkette veteriner olarak çalışabilirler. Kendi veteriner ofisini açabilirler ve baytar olarak çalışabilirler.

Veteriner Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Mezun olduktan sonra ister kendinizi daha çok geliştirebilirsiniz ve daha yüksek maaşla güzel yerlerde çalışabilirsiniz. İsterseniz de direk bir çalışma ortamı bularak çalışabilirsiniz. Veteriner hekimi olarak çalıştığınız firmalarda maaşlarınız oldukça yüksek olacaktır. Örneğin bir kırmızı et ve et üretim tesislerinde sorumlu yönetici veya muayene veteriner hekimi olarak çalışarak ayda 5000 TL civarında bir maaş alabilirsiniz. Büyük firmalarda ve devlette gıda sağlığı merkezlerinde çalışabilirsiniz ve aylık kazancınız yine 4500-5000 TL arası bir ücret olur. Ülkemizde hayvancılık ve evcil hayvan bakımı oldukça fazladır. Bu yüzden dolayı veteriner hekim ve baytara oldukça ihtiyaç vardır. Kendi ofisinizi açarak bu mesleği icra edebilirsiniz ve bulunduğunuz bölgenin durumuna göre minumum aylık kazancınız 2500 TL civarında olur. Günde bir kediye pansuman yapsanız bile alacağınız ücret 100 TL olduğunu düşünürseniz oldukça geliri yüksek olan bir meslektir.

Veteriner Fakültesini Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.