Veterinerlik Bölümü Hakkında Bilgi

Veteriner hekim; evcil hayvanların nesillerinin arttırılması, sağlıklarının kontrol edilmesi, hayvanlarda meydana gelen salgın hastalıkların engellenmesi, hayvansal besinlerin sağlıklı olup olmadığının kontrol edilmesi için eğitim-öğretim alan ve uygulama-araştırma yapan uzman kişilerdir.

Veteriner hekimlik fakültelerinden mezun olan kişiler İl Veteriner Müdürlükleri hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında, veterinerlerde ve bölge labaratuvarlarında istihdam edilebilirler. Ayrıca bu kişiler uzmanlık derecelerine göre de Sağlık Bakanlığı kapsamında bulunan çeşitli enstitü ve labaratuvarlarda, çiftliklerde, gıda sanayisinde, halk sağlığı ve çevre sağlığı gibi kurum ve kuruluşlarda da çalışabilirler.

Veteriner hekim olmak isteyenler öncelikle üstün bir akademik yeteneğe sahip olmalı bununla birlikte biyoloji ve kimya konularına ilgisi olmalı ve bu alanlarda da başarılı olmalı bunlarla beraber aynı zamanda hayvanları sevmeli, onlarla ilgilenmekten de hoşnut olmalıdır. Ayrıca veteriner hekim olmak isteyen kişilerin sabırlı ve dikkatli bir şekilde gözlem yapmaları ve fikirlerini başkalarına aktarırken ikna yeteneğinin olması aranan diğer özelliklerdir.

 

Veteriner hekimlik hizmet açısından bakıldığında oldukça ağır ve zor bir meslektir. Bu nedenle de dıştan erkeklere daha yatkın bir meslek olarak görülmektedir ve böyle tanımlanmaktadır. Ancak son dönemlere bakıldığında kız öğrencilerin de veteriner hekimlik fakültelerini büyük ölçüde tercih ettiği saptanmıştır.

 

Veterinerlik fakültelerini bitiren kişilere “Veteriner Hekim” unvanı verilmektedir.

Veterinerlik Bölümü Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

2 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Büşra

    Bende bir veteriner hekimliği adayım. Ve şuan bu mesleği yapmaktan oldukça gurur duyuyorum…

    Cevap Yaz
  2. Kürşad özgü

    Veterinerlik güzel bir meslek çünkü hayvanlarda bir candır

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.