Veterinerlik Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Veterinerlik Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Veterinerlik Bölümü, evcil hayvanların nesillerinin iyileştirilmesi, hastalıklarının tedavisi, sağlıklarının korunması, bulaşıcı ve salgın olan hastalıkların önlenmesi, hayvansal ürünlerin artırılması, hayvansal besinlerin insan sağlığına uygunluğun kontrol edilmesi gibi konularda eğitim ve öğretim, araştırma ve uygulama yapmaktadır. Bölüm mezunları İl Veteriner Müdürlüklerine bağlı hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında, veteriner kontrol ve araştırma enstitüleri ile bölge laboratuarlarında çalışmaları mümkündür. Veterinerlik bölümü mezunları uzmanlık alanlarına göre, Sağlık Bakanlığına bağlı olan laboratuarlar da ilaç firmalarında, gıda sanayi sektöründe, çiftliklerde, çevre sağlığı ve halk sağlığı ile ilgili tüm kamu kurumlarında görev yapabilmektedirler.

Veterinerlik Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Hayvansal ürünlerin ve hayvanların insanların hayatındaki yeri ve büyük önemi vardır. Bu gerçekler, veterinerlerin iş bulma olanaklarını da büyük oranda arttırmaktadır. Veteriner Bölümünden mezun olanlar ve Uzman Veterinerler, Tarım ve Köy İşleri bakanlığına ait, Hayvan Sağlığı Müdürlüklerinde, Veteriner Kontrol ve Araştırma Laboratuarlarında, kalite kontrol, sağlık kontrol, üretme, işletme ve yönetim yerlerinde görev yapabilir ve belli kanunlara göre kendi özel kliniklerini açabilirler.

Veterinerlik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Veterinerlik bölümünden mezun olanlara “Veteriner Hekim” unvanı uygun görülür. Veteriner hekimlerinin bulundukları bölgenin Veteriner Hekimleri Odasına müracaat etmeleri yasal bir zorunluluktur. Veteriner hekiminin yaptığı işler ise basittir. Hayvan neslinin iyileştirmesi, hayvan hastalıklarının tedavisi için aşı, serum ve diğer biyolojik maddelerin uygulanması, besin kontrolü yapılıp sağlıklı bir biçimde ve yeterince üretilmesinin sağlanması, koruyucu hekimlik yapılması, köpeğin eğitimi ve öğretimi için gereken bakımın ve bu süre zarfında araştırmaların yapılmasını inceler. Normal veterinerlerin aldığı maaşlar 3000-3500 TL arasında maaş alırken yeni başlayan bir veteriner hekiminin aldığı maaş ise ortalama 3100-3300 TL arasında maaş almaktadır.

Veterinerlik Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.