Yapı Ressamlığı Bölümü

Yapı Ressamlığı Bölümü Amacı; Bu bölüm mühendisler ve mimarlar tarafından tasarlanan inşaat projelerini gerekli ölçülere göre çizerek kağıda dönen eğitimli kişiler yetiştirmektedir.

Yapı Ressamlığı Bölümü Dersleri; Bu bölümü okuyan öğrenciler matematik, bilgisayar, yapı statiği, yapı bilgisi, perspektif çizimler, bina bilgisi, sıhhi tesisat, kalorifer tesisatı, kalorifer çizimi, mimari proje derslerini almaktadırlar.

Yapı ressamlığı bölümü okumak isteyen adayların görme keskinliğine sahip olmaları , şekil ve uzay ilişkilerini görebilmeleri, el ve gözlerini eş güdümlü olarak kullanabilmeleri, zihinde canlandırma ve düzgün çizim yapabilme yeteneğine sahip olmaları, dikkatli ve titiz bireyler olmaları aranan en temel niteliklerdir.

Yapı ressamlığı programını bitiren mezunlar “Yapı Ressamlığı Teknikeri” unvanını almaktadırlar. Yapı ressamlığı teknikerleri mimarların ve mühendislerin hazırladıkları projeleri talep edilen ölçülere göre çizerler, projelerin uygulanma aşamasında metraj, keşif, hak ediş, hesap ve çizelgelerin hazırlanmasındaki iş ve işlemleri hazırlarken mimarlara ve mühendislere yardım ederler. Ayrıca statik proje ve hesapların doğru olup olmadığını denetlerler. Yapı ressamlığı teknikerleri aydınlık bir ortamda ayakta ya da oturarak mimarların kontrolü altında çalışırlar.

Yapı Ressamlığı Bölümü Çalışma Alanları; Bu bölümden mezun olan kişiler Bayındırlık İmar ve İskan Bakanlığı ve belediyeler gibi kamu kurum ve kuruluşlarında, mühendislik ve mimarlık bürolarında, inşaat şirketlerinde iş bulabilirler.

Yapı Ressamlığı Bölümü Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.