Yazılım Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Yazılım Mühendisliği Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Yazılım mühendisliği bölümü, bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı telekomünikasyon, otomotiv, bankacılık vb. gibi şirketlerin, yazılım tasarımını hazırlayan ve bu hazırladığı tasarımı sorunsuz bir şekilde sisteme geçirip uygulanmasını sağlayan kişidir. Hazırlanacak yazılım türü ile ilgili müşterilerle iyi ilişkiler kurar ve müşterilerden almış olduğu bilgiler çerçevesinde hazırlanacak yazılımın tasarımını yapar, analizini yapar, programını yazar, programı yazdıktan sonra programı test eder ve programda eksiklik varsa bunları düzeltir. Yazılımı sorunsuz bir şekilde yaptıktan sonra gerekli durumlarda kullanıcılara yardımcı olacak şekilde yapılan aletin kullanım kılavuzunu hazırlayarak kullanacak kişilerin eğitilmesini sağlar. Mesleği ile alakalı gelişmeleri de takip eder.

Yazılım Mühendisliği Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Genellikle özel sektör olmakla beraber, kamu sektöründe de çalışılmalıdır. Fikir üretimine dayalı olan bir iş olduğu için, parasal yandan fazla sermayeye ihtiyaç duyulmadığı için yeni fikirler üretebilen bu işte iyi yazılım mühendislerinin kendi özel iş yerlerini kurma imkânları da mevcuttur. Günümüzde teknolojinin ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasından dolayı kendini yeniliklere hazır hale getiren yazılım mühendislerine büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Genellikle temi büro ortamında çalışılmaktadır. Bazı zamanlar proje ve planları için seyahat etmeleri gerekebilir. İş başında olurken müşterilerle, üst yönetimle ve programcılarla hep iletişim halinde olurlar.

Yazılım Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Yazılım mühendisleri kamu kurumlarında işe başladıkları zaman devlet tarafından belirlenecek olan fiyat ile çalıştığı şirketteki belirlenen mesai ve tazminat ücreti alırlar. Ücretleri asgari ücretin neredeyse 5-6 katı kadardır. Özel sektörlerde ile gösterdiği performans ve tecrübesine dayalı olarak ücret değişikliği olabilir. Yazılım mühendisi olanlar kendi işyerlerini de kurabilirler. Maaşları ise yaklaşık 2000-3500 TL arası değişmektedir.

Yazılım Mühendisliği Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.